Hindistan varyantı yeni bir dalgayı tetikler mi? Uzman isim S bölgesine dikkat çekerek uyardı!

Dünya (Web Sitesi) - Web Sitesi | 30.04.2021 - 11:45, Güncelleme: 30.04.2021 - 11:50
 

Hindistan varyantı yeni bir dalgayı tetikler mi? Uzman isim S bölgesine dikkat çekerek uyardı!

Ülkemizde 5 kişide tespit edilen Hint varyantı endişeye sebep oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasının ardından gözler Hint varyantını diğer varyantlardan ayıran özelliklere çevrildi. Hindistan'daki korkunç tablonun tek sebebinin Hint varyantı olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Sinem Akçalı, Hint mutantı ile ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu. Hindistan varyantının S bölgesinde 3 ayrı mutasyon olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sinem Akçalı, 17 günlük kapanmada varyantların yayılması durumunda yaz aylarının zor geçeceğini belirtti.

Prof. Dr. Sinem Akçalı, "Virüslerde iyi yönde ve kötü yönde mutasyonlar görüyoruz. İyi yönde mutasyonlar, insanların yararına olan ve virüsün etkisini yitirmesini sağlayan mutasyonlardır. Kötü yöndeki mutasyonlar ise virüse; hızlı bulaş, aşılara ve tedavide kullanılan ilaçlara direnç, hastalık yapıcılık gibi özellikler sağlayan mutasyonlardır. Varyantlar genel anlamıyla farklı mutasyonlar kombinasyonu içeren ve bağımsız olarak ortaya çıkan virüsün farklı bir formudur." dedi. 'ÇİFT MUTANT' TANIMLAMASI DOĞRU DEĞİL Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinem Akçalı, "Hint varyantı için kullanılan 'çift mutant' tanımlaması doğru değil. Hint varyantında, virüsün spike proteini dediğimiz s bölgesinde üç farklı mutasyon bulunur. Virüs toplam 13 mutasyona sahip ancak bizim için önemli olan üç tanesidir. Virüs hücrelere girerken s proteinini kullandığı için bu bölgedeki mutasyonlar bizim için daha önemli. Burada üç farklı mutasyon var. Hint varyantı, İngiltere California mutasyonunda olan varyantlarını içeriyor bunun dışında da farklı bir mutasyonu daha var." dedi. HİNT VARYANTI DAĞILIM GÖSTERİRSE NE OLACAK? "Hindistan'da bu mutant Ekim 2020'de saptandı. Ekim ayının başından Şubat ayının sonuna kadar Hindistan'da bu varyantla ilgili yoğun bir vaka bildirimi olmadı. Şubat ayından sonra ise hızlı bir dağılım gösterdi. Hindistan'ın Maharashtra eyaletinde saptanan pozitif vakaların %60'ının Hint varyantı olduğu belirtildi." diyen Prof. Dr. Sinem Akçalı, sözlerine şöyle devam etti; "Hindistan geneline bakıldığında ise vakaların %20'sinin bu varyant olduğu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika, Brezilya Varyantı, İngiltere Varyantı'nı 'Endişe Uyandıran Varyantlar' olarak sınıflandırırken Hindistan varyantını 'İzlenmesi gereken mutasyon' olarak saptadı. Endişe uyandıran varyantlar daha bulaşıcı, daha ölümcül ve aşıya karşı dirençli olmasıyla biliniyor. Hindistan varyantının endişe verici varyantlar arasına alınmamasının nedeni Hindistan'dan gelen verilerin kısıtlı olması. Hindistan'daki halk sağlığı çalışmaları, hastaları izleme ve analiz etmedeki istatistik veriler çok kısıtlı. İngiltere varyantında 384 binden fazla sayıda çalışma yapılırken Hindistan'da yapılan çalışma sayısı 1200'lerde. Bu nedenle şu an için çok endişe verici bir durum olduğunu söylemek mümkün değil." "HİNDİSTAN'DAKİ AĞIR TABLONUN BİRÇOK SEBEBİ VAR" Prof. Dr. Sinem Akçalı, "Hindistan'daki bilim insanları; Hindistan'da Covaxin ve Covishield olmak üzere iki farklı aşı uygulandığını belirtti. Covaxin inaktif aşı, Covishield ise viral vektör aşısıdır. Yapılan çalışmalarda her iki aşıyla aşılanmış kişilerden alınan serumlar incelendi. Alınan serumlarda, yeni varyantın virüsü nötralize edip etmediğine bakıldı. (Nötralizasyon: Virüsün hücre içine girip hastalığın oluşmasını engellemesi) Sonuç olarak, Hindistan'daki aşıların bu varyanta karşı etkili olabileceği ve aşı olup hastalığa yakalananların da hafif geçireceği belirtildi." dedi.
Ülkemizde 5 kişide tespit edilen Hint varyantı endişeye sebep oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasının ardından gözler Hint varyantını diğer varyantlardan ayıran özelliklere çevrildi. Hindistan'daki korkunç tablonun tek sebebinin Hint varyantı olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Sinem Akçalı, Hint mutantı ile ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu. Hindistan varyantının S bölgesinde 3 ayrı mutasyon olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sinem Akçalı, 17 günlük kapanmada varyantların yayılması durumunda yaz aylarının zor geçeceğini belirtti.

Prof. Dr. Sinem Akçalı, "Virüslerde iyi yönde ve kötü yönde mutasyonlar görüyoruz. İyi yönde mutasyonlar, insanların yararına olan ve virüsün etkisini yitirmesini sağlayan mutasyonlardır. Kötü yöndeki mutasyonlar ise virüse; hızlı bulaş, aşılara ve tedavide kullanılan ilaçlara direnç, hastalık yapıcılık gibi özellikler sağlayan mutasyonlardır. Varyantlar genel anlamıyla farklı mutasyonlar kombinasyonu içeren ve bağımsız olarak ortaya çıkan virüsün farklı bir formudur." dedi.

'ÇİFT MUTANT' TANIMLAMASI DOĞRU DEĞİL

Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinem Akçalı, "Hint varyantı için kullanılan 'çift mutant' tanımlaması doğru değil. Hint varyantında, virüsün spike proteini dediğimiz s bölgesinde üç farklı mutasyon bulunur. Virüs toplam 13 mutasyona sahip ancak bizim için önemli olan üç tanesidir. Virüs hücrelere girerken s proteinini kullandığı için bu bölgedeki mutasyonlar bizim için daha önemli. Burada üç farklı mutasyon var. Hint varyantı, İngiltere California mutasyonunda olan varyantlarını içeriyor bunun dışında da farklı bir mutasyonu daha var." dedi.

HİNT VARYANTI DAĞILIM GÖSTERİRSE NE OLACAK?

"Hindistan'da bu mutant Ekim 2020'de saptandı. Ekim ayının başından Şubat ayının sonuna kadar Hindistan'da bu varyantla ilgili yoğun bir vaka bildirimi olmadı. Şubat ayından sonra ise hızlı bir dağılım gösterdi. Hindistan'ın Maharashtra eyaletinde saptanan pozitif vakaların %60'ının Hint varyantı olduğu belirtildi." diyen Prof. Dr. Sinem Akçalı, sözlerine şöyle devam etti; " Hindistan geneline bakıldığında ise vakaların %20'sinin bu varyant olduğu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika, Brezilya Varyantı, İngiltere Varyantı'nı 'Endişe Uyandıran Varyantlar' olarak sınıflandırırken Hindistan varyantını 'İzlenmesi gereken mutasyon' olarak saptadı. Endişe uyandıran varyantlar daha bulaşıcı, daha ölümcül ve aşıya karşı dirençli olmasıyla biliniyor. Hindistan varyantının endişe verici varyantlar arasına alınmamasının nedeni Hindistan'dan gelen verilerin kısıtlı olması. Hindistan'daki halk sağlığı çalışmaları, hastaları izleme ve analiz etmedeki istatistik veriler çok kısıtlı. İngiltere varyantında 384 binden fazla sayıda çalışma yapılırken Hindistan'da yapılan çalışma sayısı 1200'lerde. Bu nedenle şu an için çok endişe verici bir durum olduğunu söylemek mümkün değil."

"HİNDİSTAN'DAKİ AĞIR TABLONUN BİRÇOK SEBEBİ VAR"

Prof. Dr. Sinem Akçalı, "Hindistan'daki bilim insanları; Hindistan'da Covaxin ve Covishield olmak üzere iki farklı aşı uygulandığını belirtti. Covaxin inaktif aşı, Covishield ise viral vektör aşısıdır. Yapılan çalışmalarda her iki aşıyla aşılanmış kişilerden alınan serumlar incelendi. Alınan serumlarda, yeni varyantın virüsü nötralize edip etmediğine bakıldı. (Nötralizasyon: Virüsün hücre içine girip hastalığın oluşmasını engellemesi) Sonuç olarak, Hindistan'daki aşıların bu varyanta karşı etkili olabileceği ve aşı olup hastalığa yakalananların da hafif geçireceği belirtildi." dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yerelvanhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.