resim
AHH TAMARAA!.. - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

AHH TAMARAA!..

Admin | 07 Haziran 2019 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+ 

  Güzide şehrimizin güzide mekanlarından biri olan Ahtamar Adasındaydık bugün. Misafirlerimizi gezdirmek amacıyla adaya gittik. Ada çok kalabalıktı tekneler hınca hınç dolu gidip geliyordu. Fakat ilk etapta göze çarpan aksaklık turnike olayı olmadığından binenler ile inenler arasında yaşanan arbede bir çok ziyaretçiyi huzursuz etmişti. Adanın her zamanki gibi bakımsız olduğu ilk girişten itibaren kendini gösteriyordu. Böylesi yoğun günlerde adanın mutlaka rehberler tarafından tanıtımının yapılması gerekirdi. Kilisenin ic kısmında bulunan bölme ve kuyuların ne amaçla yapılıp kullanıldığı ile ilgili açıklamaların  levhalara yazılıp ilgili yerlere asılması pekte zor bir iş olmasa gerek. Daha önceki yazılarımda da yazdığım gibi bu kentin tek kurtuluşu turizm. Ama maalesef kültür turizm il müdürlüğünün bir çalışmasını göremedim. Polonya da adamlar tuz madenini müzeye çevirip oradan korkunç gelirler elde eserken biz böylesi tarihi eserlerimizi pazarlayamıyoruz.  Badem ağaçlarının kuruyan dallarını kesip budamak o kadar mi zor beyler. Gelen yerli ve yabancı turistlere ili tanıtan broşürler dağıtılamaz mı?  Bu kentin başta Kültür Turizm il müdürü ve diğer yetkili bürokratları böylesi yoğun günlerde ziyaretçilerin arasında bulunup anketler düzenleyip memnuniyetsizliklerini yazılı ve ya şifai olarak dinlemeleri gerekmez miydi? Sadece bayramlarda halkoyunları ekibiyle protokolün önünde gövde gösteriyle bu iş bitiyor muymuş.

    Dostlar sanal ortamda bakıyorum herkes yazmış otel fiyatları çay yemek fiyatları iki hatta üç katına çıkarılmış. Bu konuda denetim görevi kimde? İnsanları turizm konusunda bilinçlendirmek için seminer kurs çalışmaları ne zaman yapılmaya başlanacak. Ilin  vekilleri başkanları hiç bir taziyeyi kaçırmıyorlar Tamam Allah razı olsun o da bir görev. Lakin öleni geri getirme şansı yok. Kalan sağların yasam standardını artırmaya yönelik olmalı ziyaretleri. Böylesi günlerde onlarda gelen misafirleri karşılamalı onlarla sohbet etmeli; Duygu ve düşüncelerini almalılar.  

   Bu kentte yine tartışma konusu olan Gevaş festivalleri ile ilgili herkes bir şeyler yazıp çiziyor. Rio karnavallerine yüzbinler katılıyor. Herkesin oraya gidiş niyeti farklı olabilir Ama özünde döviz girdisi oluyor. Bu festivale gelenlerinde niyetleri farklı olabilir. Ama bardağın dolu yönünden bakmak gerekmez mi? Ömründe hiç Van a gelmeyen yada gelmeyi düşünmeyen binlerce insan bu şehri ziyarete gelecek.  Fırsatları lehimize çevirip o insanlara kentin farklı güzelliklerini anlatsak göstersek bunların her biri gönüllü turizm elçisi olmayacaklar mi? Döndüklerinde Van ‘ın  mutlaka görülmesi gereken bir şehir olduğunu  anlatmayacaklar mi? Oluşan merak neticesinde yüzbinlerce turist ziyaretçimiz olmayacak mı? Van Antalya dan sonra en çok turizmden pay alan kent olmayacak mı?

   Yazımı vaktiyle yaşanmış bir olayla tamamlamak istiyorum. Vakti zamanda köyün birine çok güzel bir camı yapılmış imam atanmış ama kimse camiye namaz kılmaya girmiyormuş.  Bunun  üzerine hoca köylülerle toplantı yapmış. Neden gelmiyorsunuz camiye diye sormuş. Köylüler hocam biz çiftçiyiz çizme giyiyoruz onu giyip çıkarması zor oluyor ondan dolayı gelmiyoruz demişler.  Hoca da tamam gelin çizmenizi çıkarmazsanız da olur demiş. Tabi bunun üzerine bütün köylüler vakit namazlarını camide kılmaya başlamış. Aradan zaman geçmiş hocanın taini başka köye çıkmış. Yerine gelen imam ayakkabıyla camiye giren cemaat-i kovmuş Allah ın evine çizmeyle girilmez demiş.Tabiki kimseler   camiye gelmez olmuş. Yeni imam eski imama sitem dolu mektup yazmış. Gelen mektup cevabında eski imam yeni imama ben o köye gittiğimde kimse Allah ın evine girmiyordu.  Ben onları camiye soktum namaz kıldırdım secde etmelerini sağladım. Belki ömürleri boyunca o manevi hazzı duymayacaklardı. Özetle “ BEN ONLARI CAMIYE SOKTUM SENDE ZAHMET ET AYAKKABILARINI ÇIKARMAYA IKNA ET “ Şikayetçi olup  dert yakınmakla bir yere varılmıyor. Çözümün tarafı olmak lazım. Önce bu insanları bu kente getirelim. Daha sonra misafir perverligimiz hoş görümüz ve de itikadimizle onlara rehber olalım. Mevlevî yaklaşımla “ GEL NE OLURSAN OL YINE DE GEL.””

  

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019