ahsen
TMF EĞİTİM KURUMLARI
Melis Yaşam Karay
Köşe Yazarı
Melis Yaşam Karay
 

DOĞA SENİN EVİN

İnsanın çevresinden bağımsız varolması mümkün değildir. İnsanlar çeşitli nedenlerle ve biçimlerde çevreyi etkilemekte ve maalesef ki bu etki çoğu zaman olumsuz olmaktadır; gelin bu olumsuz etkileri çevre haftası gibi önemli bir haftada sizlere anlatayım.. Çevre kirliliğinin en büyük zararlarından ilki canlı türlerine verdiği zararlardır. Sizlere çok uzağa gitmeden ülkemizden birkaç örnek vereyim; 2019 yılı orman yangınları istatistiğine göre ülkemizde yangınların yarıya yakını faili meçhuldur, faili bilinenlerin ise büyük bir kısmı insanların çeşitli faaliyetleri; anız yakma, piknik veya çoban ateşi, sigara izmariti, kundaklama vb sebeblerden ortaya çıkmaktadır. Peki bu yangınlarda kaç ağacın ve hayvanın öldüğününü duymak ister misiniz? Biliyorum istemezsiniz… Peki su kirliliğinden ve bilinçsiz tüketimden kaynaklı Türkiye’nin yakın bir gelecekte su kriziyle karşı karşıya kalma riskinin giderek büyüdüğünün farkında mıyız? DSİ genel müdürlüğünün verilerine göre türkiyede kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarı 2009’ da 1544 metreküpe, 2020 de ise 1346 metreküpe geriledi.Böyle devam ederse gelecek nesillerimize kupkuru bir Dünya bırakacakmışız gibi görünüyor. Oysa biz gibi gelecek nesillerimizin de hakkı değil mi doğal, yeşil ve kuru olmayan bir dünyada yaşam hakkı? Bunu  sadece bizler hak ediyor olamayız değil mi?  Bu gün ilerdeki nesillerimize  güzel bir dünya bırakmaya başlamak için güzel bir gün, üstelik tek yapmamız gereken doğaya dostça davranmak, doğayı korumak ve  sahip çıkmak, zamanla farkedeceksiniz ki siz doğayı korudukça doğada sizi koruyacak.
Ekleme Tarihi: 07 Haziran 2021 - Pazartesi

DOĞA SENİN EVİN

İnsanın çevresinden bağımsız varolması mümkün değildir. İnsanlar çeşitli nedenlerle ve biçimlerde çevreyi etkilemekte ve maalesef ki bu etki çoğu zaman olumsuz olmaktadır; gelin bu olumsuz etkileri çevre haftası gibi önemli bir haftada sizlere anlatayım..

Çevre kirliliğinin en büyük zararlarından ilki canlı türlerine verdiği zararlardır. Sizlere çok uzağa gitmeden ülkemizden birkaç örnek vereyim; 2019 yılı orman yangınları istatistiğine göre ülkemizde yangınların yarıya yakını faili meçhuldur, faili bilinenlerin ise büyük bir kısmı insanların çeşitli faaliyetleri; anız yakma, piknik veya çoban ateşi, sigara izmariti, kundaklama vb sebeblerden ortaya çıkmaktadır. Peki bu yangınlarda kaç ağacın ve hayvanın öldüğününü duymak ister misiniz? Biliyorum istemezsiniz…

Peki su kirliliğinden ve bilinçsiz tüketimden kaynaklı Türkiye’nin yakın bir gelecekte su kriziyle karşı karşıya kalma riskinin giderek büyüdüğünün farkında mıyız? DSİ genel müdürlüğünün verilerine göre türkiyede kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarı 2009’ da 1544 metreküpe, 2020 de ise 1346 metreküpe geriledi.Böyle devam ederse gelecek nesillerimize kupkuru bir Dünya bırakacakmışız gibi görünüyor.

Oysa biz gibi gelecek nesillerimizin de hakkı değil mi doğal, yeşil ve kuru olmayan bir dünyada yaşam hakkı? Bunu  sadece bizler hak ediyor olamayız değil mi?

 Bu gün ilerdeki nesillerimize  güzel bir dünya bırakmaya başlamak için güzel bir gün, üstelik tek yapmamız gereken doğaya dostça davranmak, doğayı korumak ve  sahip çıkmak, zamanla farkedeceksiniz ki siz doğayı korudukça doğada sizi koruyacak.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yerelvanhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.