VEAH Obezite merkezi kliniğinde 5 ayda 30 kilo zayıfladı. - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

VEAH Obezite merkezi kliniğinde 5 ayda 30 kilo zayıfladı.

Admin | 16 Şubat 2021 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


Aşırı Kiloları nedeniyle sağlık problemleri yaşayan Mihriban Işık, başvurduğu Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi’nde uygulanan programla beş ayda 30 kilo verdi.


Mihriban Işık (44) evde, zamansız ve hızlı yemek yeme, hareketsiz yaşam nedeniyle kilo aldı.
Kilosu 126’a ulaşınca sağlık problemleri yaşamaya başlayan Kadir Özdemir, ise zayıflamak için çareler aramaya başladı. Sağlıklı kilo vermek ve yeniden kilo almamak için bir zayıflama programı arayan Kadir Özdemir, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi kliniğine başvurdu.
Uzmanların tetkikleri sonucu kendisi için hazırlanan hareket ve diyet programını uygulayan Özdemir,beş ay sonunda 126 kilodan 80 kiloya düştü.
Eski kıyafetlerini görünce şaşkınlığını gizleyemeyen ve sağlığına kavuşan Kadir Özdemir, kilo verme programını sürdürmeye devam edecek.
Şimdilik “Ameliyatsız bu kadar kilo vermek beni mutlu etti”
Zayıfladıktan sonra hayatında pek çok şeyin değiştiğini anlatan Özdemir, “Şu an kendimi çok rahat hissediyorum. Kısa bir zaman diliminde sağlıklı şekilde ve bu kadar kiloyu vermek beni mutlu etti. Fit kiloya inebilmek. Bunu da obezite merkezimizin doktorlarıyla oldu.” dedi.
Hastane Başhekimi Doç.Dr.Sebahattin Çelik’in girişimleri ile ve Başhekim yardımcısı Opr.Dr.Kadir Bartın’ın destekleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığınca Türkiye’de Bölgede ilk ve tek olan obezite merkezi kliniği açıldığını, Van’da da bunlardan biri olduğunu anımsattı.
Kilolarından kurtulmak ve sağlıklı zayıflamak isteyen 126 danışanın 1 yıldır hizmet veren merkezlerinde tedavi gördüğünü aktaran Kadir Özdemir, “Danışanlarımız obezite ile ilgili birçok bilgiyi burada alıyor, uzman ekiplerce önce bilinçlendiriliyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.
Merkeze başvuranların psikiyatri, genel cerrahi, dahiliye birimlerinde ilk önce muayenelerinin yapıldığını belirten Kadir Özdemir, “Bir hastalıklarının olduğu teşhis edildiğinde hastalıklar gideriliyor. Bunlardan sonra fizyoterapistlerimiz eşliğinde güzel bir programla sağlıklı beslenme, sağlıklı hareket ve egzersizleri içeren bir yaşam tarzı aşılanıyor.” diye konuştu.
“Vanlı erkekler ve Kadınlar kilo hafifledi”
Mihriban Işık da merkezde 6 ay boyunca 30 kilo verdiğini söyleyerek ,”azimli danışanlarımızdan. Burada yaptığımız tüm etkinlikleri takip ederek ve hayatına uyguladı. Sağlıklı ve kontrollü zayıflamak isteyen herkes merkezimize başvurabilir. 180 kilodan 80 kiloya bi mucizedir dedi.
Bölgenin ve ilimizin ilk ve tek merkezi olan ”Obezite Merkezinde ”üyeleriyle ”Yemenin Psikolojisi”üzerine eğitim verilerek ,beslenme alışkanlığı ve bilinci oluşturuldu.
Eğitim toplantısının açış konuşmasını yapan Hastane Başhekimi Doç.Dr.Sabahattin Çelik,depresyonu bulunan insanların obezite gelişimi açısından sürekli olarak risk altında olduğunu söyledi.


Dr.Çelik, obez kişilerde psikiyatrik hastalıkların ve depresyon görülme riskinin daha fazla olduğuna dikkat çekerek, “Depresyon ve obezite, toplumsal ve bireysel açıdan, ekonomik ve tıbbi maliyeti olan iki yaygın bozukluktur. Her iki bozukluk arasında nedensel bir bağlantı olduğu düşünülmektedir. Bu konuda yapmış olduğum çalışmalarım mevcuttur. Obezite depresyona yol açabilir veya depresyonun bir sonucu olabilir. Depresyonu olan kişiler, obezite gelişimi açısından sürekli olarak risk altındadırlar. Obezitenin en önemli risk faktörlerin, fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve genetik oluşturmaktadır. Kalıtsal olarak da geçebilen obezite özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla yayılmaktadır. Ülkemizde ise kadınların yüzde 20,9’unun obez olduğu görülmektedir. Erkeklerde ise bu oran yüzde 13,7’dir. Toplamda ise Türkiye’de obezite oranı yüzde17’dir” diyerek kliniğe geçildi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle