Vaski Kaçak Suya Geçit Vermiyor - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Vaski Kaçak Suya Geçit Vermiyor

Admin | 03 Temmuz 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ) kaçak su hattı çeken ve içme suyunu sulama amaçlı kullananlara karşı yeni radikal tedbirler aldı. 20 ekip sahada denetimlerini sürüyor. Bazı semtlerde suyun azalması olayının tamamen kaçak su kullanımının yaz aylarında artışına bağlı olduğu ve bununla ilgili ciddi bir mücadelenin başlatıldığı duyuruldu. Bununla ilgili hazırlanan görsel materyallerden oluşan afişler ve tanıtım broşürleri de mahallelere dağıtıldı.

Kaçak su kullanımına çok ağır cezaların getirilmesi kararlaştırıldı. Bunun için harekete geçen ve yasal yollarla kaçak su kullananların önüne geçilmesi ve suyu azalan abonelerini hakkının korunacağı açıklandı.

Bilhassa yaz aylarında kullanılan kaçak suyun artması ve bağ bahçe sulanmasından dolayı sıkıntılar baş gösterdi. Bazı semtlerde suyun azalması şikayetleri üzerine hareket geçen VASKİ ekipleri, 20 ekiple Van genelinde kaçak su operasyonu başlattı.

Sıkı bir denetim ile sürdürülen kaçak su takibi için ekipler gece gündüz bu konuda çalışma yürütüyor. Su israfına yol açan kaçak kullanımının tamamen önüne geçmeyi hedefleyen VASKİ İçme Suyu Daire Başkanlığı Kaçak Su Şube Müdürlüğü büyük bir çalışma başlattı.

Van’a içmesuyu sağlayan Bejingir kaynağından suyun 3,5 milyon nüfusa yetecek kadar bir kapasiteye sahip olmasına rağmen bilinçsiz kullanımdan dolayı 600 bin nüfusa bile yetmediğinin gerçeği dile getirildi.

Şu anda depolara saniyede 5 ton su pompalandığı, Van’da israf ve kaçak suyun olmadığı takdirde Van’ın kaynak suyununu yeterli olduğu açıklandı.

VASKİ ekiplerinin bilhassa yaz aylarında artan kaçak su kullanımının önüne geçkmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü ve kesinlikle bu olaya göz yumulyacağı belirtilerek, en ağır cezaların verilmesi için ekiplerin seferber edildiği, düzenli su ücretini ödeyen duyarlı abonelerin hukukunun korunması için hiç bir fedakarlıktan kaçınılmayacağı gerçeğine dikkat çekildi.

Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle