Vaski Enerjiyi Boşa Harcamayacak - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Vaski Enerjiyi Boşa Harcamayacak

Admin | 18 Ocak 2018 | Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ), alınan yeni tasarruf tedbirleri ile enerji giderlerinin önüne geçmek için radikal tedbirler alıyor.

İlin merkez ilçelerinin tamamını kapsayacak şekilde yapılacak çalışmalar sürüyor.Hızla devam eden içme suyu projeleri ile şehrin tüm sondajlarının kaldırılması şeklinde planlanmaktadır. Sondajların kapatılmasıyla büyük bir enerji tasarrufu sağlanmış olacak.

Şehir merkezinde ki sondajların kademeli olarak kapatılmasından sonra, ilçelerde de kaynak suyu ile içme suyu temini için çalışmalar hızlandırılacak.

Şu anda en fazla sondajın bulunduğu ilçe olan Muradiye’de üç doğal kaynak suyunun içme suyu hattına verilmesi için Nisan ayından itibaren fizibilite çalışması başlatılacağı bildirildi.

 VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, “Ana su isale hattından gelen doğal kaynak suyumuz tüm yerleşim yerlerine yeterli olduğu halde daha önceki yönetimler tarafından sondajlar açılması büyük sorun teşkil ediyor” diyerek, bundan sonra şehir merkezinde bulunan mahalleler için sondaj devrini kısa ve uzun vadede kapatıyoruz. Bu bizim için büyük bir israf, bunun önün geçmek ve enerji giderlerimizde tasarrufa gitmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

VASKİ’nin aylık enerji giderinin ortalama 2,5 milyon TL olduğu gerçeğine dikkat çeken Tekataş, bunun tahammül edilecek bir yanı yok. Hem su depolarında kullanılan motopompların  enerji gideri var, hem de sondajların gideri var. Bunun önlenmesi için artık şehir merkezinde sondajların açılmasını istemiyoruz.”açıklamasında bulunarak, sondajla su verilen sokaklara kendi su depomuzdan ve isale hattımızdan daha sağlıklı bir su vererek, sorunu çözmüş olacağız” dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle