resim
Vaski Adaya Göl Altında Su Götürüyor - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Vaski Adaya Göl Altında Su Götürüyor

Admin | 08 Ağustos 2018 | Dünya, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Vaski Türkiye’nin en büyük ikinci  projelerinden olan birini hayata geçiriyor.

VASKİ, Van Gölü’nün altından Akdamar Adasına su götürecek projenin uygulamasında önemli gelişmeler kaydetti. Göl altından geçecek su boruları ile ilgili detaylar belli oldu. Borular 5 metrede bir her biri 70 kg ağırlığında ki beton blokların içerisinden geçirilerek, özel vinç yardımıyla su altında göl zeminine döşenmiş olacak.

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi VASKİ’nin Van tarihinde ki en önemli projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Gevaş Artos dağlarından gelen kaynak suyunun Akdamar adası ile buluşturulması için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Su isale hattı çekimi ve depo yapımı devam ederken bir yandan da göl altından su götürme için hazırlıklar yapılıyor.

Su altından geçirilecek su boruları özel yöntemlerle ağırlık bağlanmış beton blokların içinden geçirilerek göl tabanına yerleştirilecek. Bu yöntem Kıbrıs Adasına su götürme projesinden sonra Türkiye’de yapılan en önemli ikinci su altı su hattı çekme projesi olacak.

Van’ın en prestijli projesi olarak gösterilen ve uygulamaya alındıktan sonra Türkiye’de gündem olan Akdamar Adasına su götürme çalışmaları devam ediyor.

Gevaş Pınarbaşı Mahallesinde doğan kaynak sularının yaklaşık 40 km’lik mesafeden Akdamar Adasına götürülmesi çalışmalarında ekipler yoğun gayret gösteriyor.

Su isale hattı çalışmaları sürerken, Vangölü altından geçecek boru hattının çekilmesi ile ilgili detaylarda belli oldu. Bununla ilgili malzemelerde hazır hale getirildi.

Göl altından geçecek boruların her biri 5 metrede bir 70 kg ağırlığında ki beton blokların içerisinden geçirilerek, özel vinç yardımıyla su altında göl zeminine döşenmiş olacak.

Göl altından çekilecek yaklaşık 4 km’lik su hattı 125 mm’lik borularla gerçekleştirilecek.

4 adet çeşmenin de yapılacağı adada, ayrıca 30 metreküplük bir su deposu yapılarak, suyun kesintisiz verilmesi sağlanacak.

Yapılan su hattı çalışmaları ile adada ki hayat yüzyıllar sonra tekrardan canlanacak. Hem bitki örtüsü hem de adada yaşayan canlılar susuzluktan kurtulacak. Akdamar Adasının doğal ortamı korunarak gelecek nesillere aktarılması planlanıyor.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle