Van'da Unutulmaya Yüz Tutmuş Eserler Ele Alındı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van’da Unutulmaya Yüz Tutmuş Eserler Ele Alındı

Admin | 03 Ekim 2018 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van ilinde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi amacı ile İl Milli Eğim Müdürlüğü’nde bir toplantı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürleri ile sektörde bu işi icra eden ustaları n katılımı ile İl milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda ilimizde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi konusu ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme’den Sorumlu Şube Müdürü Ebubekir Yetkin, “Geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş eser ve mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılması, kültürel geçmişimiz ile geleceğimiz arasında bir köprü vazifesi kurulması oldukça önemlidir. Genel Müdürlüğümüz tarafından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını; yaygınlaştırmak, öğretmek, yaşatmak ve icra eden ustalara sahip çıkarak yeni nesillere aktarmak amaçlanmaktadır. Geçmişten günümüze yaşayan bazı geleneksel sanatlar zaman içerisinde kaybolmuş ya da unutulmaya yüz tutmuştur. Bunun pek çok nedeni olmakla birlikte en önemli nedenlerinden birisi de geleneksel sanat eserlerini üreten ustaların çalışmalarını devam ettirebilecek yeni ustaların yetiştirilememesidir” şeklinde konuştu.

Konu ili ilgili fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda Savatlı Gümüş İşlemeciliği ,Yöresel Van Kilimi Dokuma ve Ahşap Çocuk Oyuncakları yapımı konusunda teklif formu hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne gönderildi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle