Van’da ‘Scıentix Stem’ Eğitim Çalıştayı Düzenlendi - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van’da ‘Scıentix Stem’ Eğitim Çalıştayı Düzenlendi

Admin | 25 Ekim 2018 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Scıentix Stem Eğitim Çalıştayı” Van Ölçme ve Değerlendirme Merkezi’nde başladı.

3 gün sürecek çalıştayın açılışı Milli Eğitim Şube Müdürü Şakir Sığınç’ın konuşmasıyla başladı.

Şube Müdürü Şakir Sığınç, konuşmasında, eğitimin öneminden ve Van’da yapılan Stem Projelerinden bahsetti.

Sığınç, Scientix Projesinin, Avrupa’da STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitiminde sorgulamaya, araştırmaya, ürün geliştirmeye, buluş yapmaya dayalı eğitimi Scientix Portalı aracılığıyla yaygınlaştırmayı amaçlayan bir çalışma olduğunu belirterek, söz konusu projenin öğretmenlere, akademisyenlere, okul yöneticilerine, ailelere ve STEM eğitimi ile ilgilenen tüm kişilere açık bir proje olduğunu ifade etti.

Düzenlenen çalıştayda, araştırma-sorgulama sürecinin sadece ‘Keşfetme ve Deney’ olarak değil, ‘Açıklama ve Kanıt’ oluşturma süreci olarak değerlendirilmesinin amaçlandığını söyleyen Sığınç, “Araştırma ve sorgulamaya dayalı öğrenme; öğrencilerin çevrelerindeki her şeyi keşfetme isteği duydukları, etraflarındaki doğal ve fiziksel dünyayı sağlam gerçeklerle açıklamalarda bulunarak güçlü kanıtlar kurdukları, fen bilimlerinden heyecan duyan ve değerini bilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktadır. Kısacası birer bilim insanı gibi yaparak, yaşayarak, düşünerek bilgiyi kendi zihninde oluşturduğu öğrenci merkezli bir öğrenme yakaşımıdır. Bu amaçla düzenlenen ve bugün başlayan eğitim çalıştayının verimli bir şekilde geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Daha sonra konuşan, Scientix Okul Ağı Koordinatörü Dr. Tunç Erdal Akdur ve Eğitim Teknolojiler Geliştirme ve Projeler biriminden Scientix Koordinatörü Esra Kayış ve Nurhayat Ay, yapmış oldukları sunumlarda Stem yaklaşımı ve Scıentıx Stem portalı hakkında bilgi verdiler.

Çalıştayın ikinci ve üçüncü gününde ise Stem ile ilgili atölye çalışmalarına ve Stem eğitimi hakkında değerlendirmelere yer verilecek. Çalıştay 3 gün boyunca çeşitli branşlardan 80 öğretmenin katılımı ile Van Ölçme ve Değerlendirme Merkezi’nde gerçekleşecek.

Çalıştaya, Stem Proje İl Koordinatörü İhsan Kılıç, İl Milli Eğitim Ar-Ge Birimi Proje Uzmanları ve öğretmenler katıldı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle