Hoşgeldiniz  

Van’da Kahvede Hacivat Karagöz Oyunu

Admin | 22 Ocak 2020 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Geleneksel orta oyunlarından olan Hayalî Hacivat-Karagöz perde oyunu;  bu sefer Van’ın en meşhur kahvelerinden olan, yaz kış müdavimleri hiç eksik olmayan namı diğer Dolayın Mekanı olarak da bilinen Kardeşler Çay Evinde sahnelendi.

Tiyatro ve aynı zamanda hayali Karagöz sanatçısı Aziz Saydut tarafından sahnelenen oyunda , Hacivat ve Karagöz’ün bilindik çekişmeleri ve atışmaları izleyenleri her zamanki gibi yine çok güldürdü. Ama bu sefer izleyiciler çocuklar değil , üniversite hocaları oldu. Yüzüncü Yıl Üniversitesinden bir kaç Akademisyenin fikri ile Kahve ortamına uyarlanan oyundan sonra Tiyatro Sanatçısı Aziz Saydut büyük alkış aldı.

Etkinlikle ilgili konuşan Yyü akedemisyenlerinden Prof.Dr. A.Mecit Canatak   ” Bugün dostlarımızla birlikte farklı bir şey yapalım istedik. Geleneksel oyunlarımızdan Hacivat Karagöz oyununu geleneksel ve vazgeçilmez kahvelerimizden olan Kardeşler çay evinde sahnelemeye karar verdik. Böylece bir yandan doyasıya limonlu çaylarımızı içerken , soba üstünde kaynayan tarçınların tadına bakarken bir taraftan da çocukluğumuza inelim dedik. Çok da iyi ve keyifli  bir nostalji oldu bizim için. Oyuncumuz Aziz Saydut hocamız oynarken hem kendisi eğlendi, hem de bizlere unutulmaz bir gece yaşattı. Bu vesile ile kendisine arkadaşlarımız adına çok teşekkür ederim, ayrıca güler yüzü ve hoş sohbetiyle bizi sürekli buraya çeken Kardeşler Çayevi işletmecisi değerli dostumuz Dolayı Öztürk ustaya hassaten şükranlarımı sunarım. Bu ve benzeri geleneksel değerlerimize sahip çıkmamız ve gelecek nesillere taşınması adına  çok önemsiyorum. Bu etkinlikte bizi yalnız bırakmayan Doç. Dr.Tahir Zorkul, Doç Dr Murat Öztürk,  Atilla Enterili ve Habip Zorkul hocalarımızın yanı sıra İbrahim Yücel dostumuza da ayrı ayrı teşekkür ederim ” dedi.

Program çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi…

Haber  : Ercan Ulutaş 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle