Van’da İki bin Yüz Kırk İki Kişi Organ Bağışında Bulundu - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van’da İki bin Yüz Kırk İki Kişi Organ Bağışında Bulundu

Admin | 05 Kasım 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van İl Sağlık Müdür Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası dolayısıyla açıklamada bulundu.

Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Hayatın içinde insanların ne zaman neye ihtiyacı olacağı bilinemez. Bundan dolayı diğer insanların ihtiyaçlarına daha duyarlı yaklaşmanın gerekliliğine halkın ilgisi ve dikkatini çekmek ve organ bağışını arttırmak için organ bağışı son derece önemlidir.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sünnetçioğlu,Türkiye geneli organ bağışı yapan kişi sayısının 383771 olduğunu söyleyerek, “Van il genelinde bağışçı sayısı ise 2142 olarak tespit edildi. Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış gösterdiğini belirten Sünnetçioğlu,Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde ya da yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

Ancak organ bağış oranı düşük seviyede Bu sebeple Organ Bağış Haftası münasebetiyle Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri başkanlığına bağlı izleme değerlendirme ve denetim birimi tarafından il genelindeki tüm sağlık kurumca kuruluşlarında görev yapan yönetici ve organ nakil birim sorumlularının da katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda il genelinde organ bağışı ve beyin ölümü bildirim sayılarını artırmak amacıyla fikir alışverişinde bulunuldu. Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Gür ve Başkan Yrd. Dr. Metin Tan, başkanlığında toplantı düzenlendi.

Sağlık Müdürlüğü olarak her yıl Organ Bağış Haftası çalışmalarımızı yürütmekteyiz, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak üzere çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Okullarda ve bazı kurumlarda çeşitli seminerler verilerek öğrenciler bilgilendirmekte, organ bağış stantları ve broşürler dağıtılmakta, gönüllü olanlardan organ bağışı almaktayız” dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle