Van'da 'Çamur at, İzi kalsın' Taktiği... - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van’da ‘Çamur at, İzi kalsın’ Taktiği…

Ahmet BAYRAM | 27 Kasım 2019 | Eğitim, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet, Yerel Haberler


facebooktwitter
Ahmet BAYRAM
ahmetbayram@yerelvanhaber.com

Yaşamın insana indirdiği büyük tokatlardandır, hayallerle gerçeklerin başkalığı. Sanal dünyanın hayatımızı işgal etmesiyle hayallerini bambaşka boyutlara taşıyanlar içinse bu tokadın acısı daha da ağırlaşmakta. Çünkü sosyal medyadan alınan gaz bir anlamda hayatımızın gerçeklerini trollemekte.

Sosyal medyada bolca kullanılan trol, trollemek nedir?, diye soranlara en kestirmesinden açıklama yapalım hemen. Aslında trol’ün balıklara zarar veren avlama şeklinden, İskandinav folklorundaki çirkin ve haraç kesen masalsı karakterlere… Çeşitli tanımlarını yapmak mümkün. Günümüzdeyse, sosyal medyada atılan yemle dikkatleri bir yöne çekmek ve insanları oraya toplamak anlamında da kullanılabilir… Tahrik edip kızdırmayı hedefleyen mesaj bombardımanı şeklinde de tanımlanabilir. Hiç kuşkusuz sosyal medyanın pirleri bu konuya daha derin açıklamalar getireceklerdir.

Varsın sözlükte istediğini yazsın. Kimin umurunda!

Esasen, ‘Klavye delikanlıları’ gerçek hayatta sıkça karşımıza gelen bir yakıştırma. Takma isimleri kendilerine kalkan yapıp sosyal medyadan alabildiğine döktürenlere, her konuda fikir beyanında bulunup hoşlarına gitmeyenlere verip veriştirenlere denmekte kısaca. Bazılarının gözünde, kimi zaman yaptıkları hakaretli eleştirilerle, Hani ‘Varsın sözlükte istediğini yazsın. Kimin umurunda’ demek varken… İnsanların, internetle-sosyal medyayla sınavında dibe vurduğu nokta, klavye delikanlılığı!

Gerçek hayattaki eziklikten kurtulmak için ellerine geçirdikleri telefonu, laptop’ı nimet sayan laklakçı klavye delikanlılıklarının teknolojik suçlarla harmanlanmış hali olarak çıkıyor karşımıza.

Çamur at, İzi Kalsın..!

Son zamanlarda kamu çalışmalarını manipüle etmeye çalışan klavye delikanlıları da ortaya çıkmış vaziyette. Hatta bu klavye delikanlılarının arasında çalıştıkları kurum içi mesajları da sosyal medyada kullanıp, çamur at izi kalsın mantığıyla hareket edenlerde var. Bu klavye delikanlıları yaptıkları eleştirileri ve yorumlarını gerçek kimlikleriyle yapsalar vallahi de hoşnut olacağız, dikkate alacağız. Kimliğini saklayacak kadar korkak olacaksın ama; takma adlarla şahısların ve kamu kurumlarının/kuruluşlarının çalışmalarına gölge düşüreceksin. Bu sanal şahısları iddialarında haklı bile olsalar kimliklerini sakladıkları için itibar etmeyip, dikkate almayacağız. Son olarak bir öneride bulunmak istiyorum. Bu yaptığınızın size hiçbir faydası yoktur. Sizin bir ayrıcalığınız yok. Sizde ‘Herkes Gibisiniz’ unutmayın….

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle….

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle