Hoşgeldiniz  

Van’da Bitmeyen Misafirlik Hikayesi

Admin | 23 Ocak 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

80 li yıllar
Yer: Şamranaltı
Çoğunlukla toprak damlı, tek katlı kerpiçten evlerimizin olduğu,daha döşerme damlarımızın çatıyla yeni yeni tanıştığı tahta kapılarının basit bir zırza kilit ile örtülmesinin güvenlik için yeterli olduğu avlusunda çocukluğumuzun en güzel günlerini doya doya güvenle yaşadığımız, sokaklarında dostluk komşuluk akrabalık kokularını buram buram soluduğumuz mahallemiz.
Asırlık Şamran kanalının sularıyla can kattığı topraklarda türlü türlü sebze ve meyvenin yetiştirildiği ailelerin yazlık kışlık zahirelerinin toplanıp saklandığı, ve her bahçenin önünde yüklenerek Sebze hali yolunu tutan kamyonetler, mahallelimize hem ayrı bir gönül zenginliği hemde maddi gelir kapısı olurdu.
O yıllarda mahallemizde 70 yaşını aşmış kimi kimsesi, evi barğı olmayan HECİ PORÊ diye biri yaşardı. Mahallemizde mukim bir büyüğümüzün himayesinde Hacca gidip geri dönmüştü.Tek varlığı yanında her zaman taşıdığı bohçasıydı. Gün bitmeden mahallemizde kendi belirlediği belli başlı evler arasında kimin kapısında olursa o evin misafiri olurdu. Misafir olduğu evde hürmet görür,yemek yer ihtiyaçlarını giderir, kendisi için serilen yer yatağında uyur ve sabah hayata kaldığı yerden devam ederdi.
Gün geldi ve Hecî Porê’ de tüm faniler gibi göçtü gitti bu dünyadan.
Günümüz dünyasında ise maalesef ne Hecî Porê gibi misafirler ne de Hec’i Porê gibi gariplere evini ardına kadar açacak misafirperverler kaldı.Ne topraklarımızda bereket ne de toprakları ekip hayvancılık yapacak insanlarımız kaldı. Anlayacağınız bizim Şamranımız kurumuştu.Meğerse Hecî Porê giderken yanında ne çok şeyler götürmüştü.
Kimbilir…
Mekânı cennet olsun inşallah.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle