Van'da Bir İlk" İşitme Engellilere Özel Maske Üretildi"! - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van’da Bir İlk” İşitme Engellilere Özel Maske Üretildi”!

Admin | 07 Ağustos 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


İpekyolu Belediyesi tarafından Van’da, yeni tip koronavirüs (COVID-19) önlemleri kapsamında işitme engellilerin kullanımına uygun olarak ağız bölümü şeffaf maske üretildi.
“KADIN VE AİLE HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TASARLADI”
COVID-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında maske kullanım zorunluluğu getirilmesi, işaret dili ve ağız hareketleriyle aralarında iletişim kuran işitme engellilerin işini zorlaştırdı. İpekyolu Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Van Olgunlaşma Enstitüsü işbirliği ile işitme engellilerin ağız hareketleri ile yüz mimiklerinin görülmesini sağlayan, ağız bölümü şeffaf maske tasarladı.
“MASKELER DAĞITILMAYA BAŞLANDI”
Üretilen şeffaf maskeler, ilçede ikamet eden işitme engellilere dağıtılmaya başlandı. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde herkesin örnek dayanışma göstermesi gerektiğini söyledi.
“JEST VE MİMİKLER BÜYÜK ÖNEME SAHİP”
Ağız bölümü kapalı maskeleri kullanan işitme engellilerin aralarında iletişim kurmakta zorlandığını gözlemlediklerini ifade eden Aslan, şunları söyledi:
“Bu nedenle Van Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte işitme engellilerin kullanımına uygun şekilde şeffaf maskeler üretmeye başladık. İşaret diliyle iletişim kurulurken jest ve mimikler büyük öneme sahip. Standart maskeler yüzün ağız kısmını tamamen kapattığı için işitme engellilerimiz rahat iletişim kuramıyor. Bunun üzerine personelimiz kısa sürede bu maskeleri tasarlayıp, dağıtımına başladı.”

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle