resim
Van’da 16 Ruhsatsız Rezidans Ve Apart Kapatıldı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van’da 16 Ruhsatsız Rezidans Ve Apart Kapatıldı

Admin | 07 Kasım 2017 | Dünya, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Büyükşehir Belediyesi kent merkezindeki 16 ruhsatsız rezidans ve apart daireyi mühürledi.

İçişleri Bakanlığı’nın günübirlik kiralanan yerlerle ilgili genelgesi ve vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda, İpekyolu Zabıta ekipleri ve emniyet güçlerinin de katılımıyla kent genelinde rezidans ve günübirlik kiralık apart daire denetimleri yapıldı. Daha önce uyarılmasına rağmen eksiklerini tamamlamayan 16 rezidans ve apart daire zabıta ekiplerince mühürlendi.

Kaçak rezidans ve apart dairelerin kötü niyetli insanlar tarafından rahatça kiralanabildiğini belirten Zabıta Daire Başkanı Halis Barut, ruhsatsız çalıştırılan mekanlara yönelik denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini söyledi.

Barut, “Otel gibi çalıştırılan kaçak rezidans

veya günübirlik apart daireler büyük bir güvenlik zaafiyeti oluşturuyor. Kişilerce hiçbir kayıt yaptırılmadan kiralanan bu daireler emniyet birimlerinin denetim imkanını ortadan kaldırıyor. Bu nedenle daha önce yaptığımız denetimlerde 24 rezidans ve apart daire hakkında yasal işlem gerçekleştirerek gerekli belgeleri almaları için 15 günlük bir süre tanımıştık. Tüm uyarılara rağmen eksiklerini tamamlamayan rezidans ve apart daireleri mühürledik. Denetimlerimiz sürekli olarak devam edecek” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelindeki tüm valiliklere gönderilen genelge ile birlikte günlük kiralık ev sektörünün kayıt altına alınıp, vergi usul kanununa göre hareket etmeleri ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yasaya göre günü birlik kiralanan dairelerin belediyelerden, rezidans olarak hizmet verecek binaların ise Turizm Bakanlığı’ndan ruhsat almaları gerekiyor. Bunun dışında kalanlar illegal yani yasadışı sayılıyor.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle