Hoşgeldiniz  

Van S.B.Ü.Hastanesinde” Dünya Prematüreler Günü” Kutlandı.

Admin | 21 Kasım 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


S.B.Ü Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuğu prematüre doğan aileler, “ Dünya Prematüreler Günü” etkinliğinde buluştu. 


Halk arasında ‘aceleci bebekler’ olarak adlandırılan prematüre bebekler ve aileleri,Yeni Doğan Ünitesi tarafından düzenlenen“17 Kasım Dünya Prematüreler Günü” etkinliğiyle bir araya geldi. Hastanenin yeni doğan ünitesinde düzenlenen etkinliğe Hastane Başhekimi Doç. Dr.Sebahattin Çelik Hastane Başhemşiresi Necla Yeşilova ve çok sayıda doktor, hemşire, prematüre doğan bebekler ile aileleri katıldı.

Dünya Prematüre Günü, (VEAH) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Prematüre Olarak Dünyaya Merhaba Diyen Bebeklerin, Aileleri ve Doktorlarıyla Biraraya Geldiği Etkinlikle Kutlandı. Etkinlikte,Hayata Gözlerini Açtıkları Andan İtibaren S.B.Ü’de Tam Donanımlı Yenidoğan Servisi’nde, Alanında Uzman Yenidoğan Ekibi Tarafından Sağlanan Bakım ve Sağlık Hizmetleri ile Hayata Tutunan ve Bugün Yaşları 1 ile 5 Arasında Değişen ve Hayatlarına Sağlıklı Bir Şekilde Devam Eden Prematüre Bebeklerin, Dünyaya İlk Geldikleri Günleri Duygusal Anların Yaşanmasına sebep oldu.
Prematüre Bebeklerin Sağlıklarıyla Özveri ve Başarıyla İlgilenen Bir Yenidoğan Ekibi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği’nde gerçekleştirilen etkinlik ile Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Çelik açılış konuşmasıyla başladı. konuşmasında, Hastanesi’nin kurulduğu günden bu yana, ülke insanına ve il dışından gelen hastalara sağlık ve şifa dağıttığını, tam donanımlı alt yapı ve teknolojik imkanlara sahip Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde ise erken doğan bebeklerin, alanında uzman ve deneyimli ekipler tarafından sağlığına kavuşturulması yönünde ciddi çabalar gösterildiğini ifade etti. Dr.Çelik sözlerine şöyle devam etti; “Bir canlıyı dünyaya getirmek kadar, onu büyütmek ve yetiştirmek de aileler için büyük bir mutluluk ve ulvi bir görevdir. Bugün kutladığımız Dünya Prematüre Günü’nde dikkat çekilmek istendiği üzere bebekler erken doğabiliyor, erken doğumla birlikte sağlık sorunları da gelişebiliyor. Özellikle hastanemizin bütün bölümlerinde olduğu gibi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda prematüre bebeklerin sağlıklarıyla özveri ve başarıyla ilgilenen bir yenidoğan ekibimiz var. Bu gün dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlik vesilesiyle, erken doğan bebeklerimizin sağlıklarının daim olmasını dilerken, tüm meslektaşlarımı da tebrik ediyorum”
Başhekim Dr.Çelik’den sonra söz alan Hastane Başhemşihresi Necla Yeşilova;hayatlarının ilk günlerinden itibaren çetin bir yaşam mücadelesi vererek, sağlıkla bu günlere ulaşabilen pek kıymetli prematüre bebekler ve aileleri ile bu özel günde birlikte olmaktan tarif edilmez bir onur duyduğunu belirterek, uluslararası kriterlere göre donatılmış S.B.Ü Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne armağan eden insanlara teşekkür ederim dedi.
Yeşilova “Hedefimiz Dünyaya Prematüre Gelen Bebeklerimizi Sağlıklı Şekilde Hayata Kazandırmak dünyada her on çocuktan birinin prematüre olarak dünyaya geldiğini ve erken doğumla birlikte birçok sağlık problemleri ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Prematüre bebeklerin anne karnındaki gelişimlerini tamamlayamamaları dolayısıyla kalp, damar ve akciğer gibi çeşitli hastalıklara maruz kalabileceklerinden bahsede Yeşilova,bu sorunları gidermek için çeşitli ilaç tedavileri uygulanması gerektiğini ifade etti. hemşirelerimize ve tüm ekibe çok teşekkür ediyorum ve hiçbir bebeğin erken doğmamasını diliyorum diyerek sözlerine son verdi.
Van S.B.Ü Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen Dünya Prematüre Günü etkinliğinin gelenekselleşerek devam edeceği, sağlıklı nesillerin yetişmesine hep birlikte tanık olmaya devam edileceği bildirildi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle