Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sünnetçioğlundan Diş Hekimliği Günü kutlaması - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sünnetçioğlundan Diş Hekimliği Günü kutlaması

Admin | 23 Kasım 2019 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

      

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Diş Hekimleri günü dolayısıyla Ağız ve Diş Sağlığı merkezindeki diş hekimlerini ziyaret etti.
Her yıl kutlanan 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görevlerini icra eden tüm Diş Hekimlerinin ve Diş Hekimliğine hizmet eden personelin Diş Hekimliği gününü kutlayarak, hekimlere gül ve ismleri yazılı bardak taktim edildi.
22 Kasım Dünya Diş Hekimliği kapsamında Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Ergioğuz, Başkan Yardımcısı Dt. Mehmet Aktaş ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Özkan Arık ile ADSM İdari ve Mali İşler Müdürü Efkan Doğan eşlik etti.
Burada konuşan Doç. Dr. Sünnetçioğlu, Dişhekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’ ülkemizde 1996 yılına kadar 22 Kasım’larda ‘Diş hekimliği Günü’ olarak kutlanmaktaydı. Müdürlüğümüzce ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalığının arttırılması, koruyucu diş hekimliği hizmetleri kavramına dikkat çekilmesi ve ayrıca diş hekimliği hizmetlerine ilişkin kamuoyu oluşturulması anlamında çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Ağız ve diş hastalıkları dünyanın hemen tüm bölgelerinde en sık görülen sağlık sorunları arasındadır. Yaşam kalitesi açısından önemli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı her geçen gün artmaktadır.
Bu nedenle ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise hızlıca tedavi edilmeleri gerekir. Ne yazık ki diş hekimine gitme sıklığı düşük oldukça kronik ve yıkıcı özellikte olan ağız-diş sorunlarında tedavi genellikle hastalığın çok ilerlediği bir dönemde gerçekleşir. Tedavideki gecikme ise ağız diş sağlığı ve genel sağlığı bozarken ayrıca sağlığa ayrılan bütçenin de katlanarak artmasına neden olmaktadır dedi.
Doç. Dr. Sünnetçioğlu, Diş Hekimliği Haftanızı kutluyor, emeklerinize ellerinize sağlık diyerek başarılarınızın devamını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle