Van bölgenin çiçek deposu olacak - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van bölgenin çiçek deposu olacak

Admin | 16 Eylül 2017 | Dünya, Eğitim, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, İslamiyet, Köşe Yazıları, Manşet, Sağlık, Siyaset, Spor, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler


Admin
erhan65van@hotmail.com

Van’da park, peyzaj alanları ile kaldırımları süsleyen çiçek, süs bitkisi ve ağaçların alımında dışa bağımlılığı önlemek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ve bölgede örnek olacak 5 serayı Van’a kazandırdı. Yapımına bir süre önce başlanan yalıtımlı, modern otomasyonlu, doğalgazlı seraların tamamlanması ile birlikte Van ve bölgenin çiçek ve süs bitkisi ihtiyaçları Büyükşehir’in seralarından karşılanacak.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan seralarda, yıllık 1 milyon mevsimlik çiçek, kokulu gül, ters lale, lale çeşitleri, süs bitkileri ve bölge iklimiyle uyumlu badem, ceviz ağacı üretimi de yapılacak. Seralarda üretilen çiçek ve bitkiler Van merkezi ve 13 ilçenin tamamını süsleyecek. Ayrıca bölge illere de satış yapılarak gelir sağlanacak. Seralarda çoğunluğu kadın olmak üzere yaklaşık 75 kişi istihdam edilecek.

Yıl sonuna kadar faaliyete geçirilmesi hedeflenen seralar 388 bin TL’ ye mal olacak.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle