Van Bölge Hastanesinde Pisiko-sosyal Destek Birimi Hizmete Açıldı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Van Bölge Hastanesinde Pisiko-sosyal Destek Birimi Hizmete Açıldı

Admin | 13 Ekim 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

S.B.Ü Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, psikososyal destek birimi oluşturuldu.


Van’da vatandaşların öfke, korku ve stres yönetimine destek olmak amacıyla, psikososyal destek birimleri oluşturuldu.
Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde kalan ve psikolojik destek almak isteyen tüm vatandaşların telefon hatlarını arayarak kurumlarda görevli psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimci personel tarafından danışmanlık hizmeti alabileceklerini söyledi.

Koronavirüs salgınının, birçok ülkede hızla yayılım göstererek dünyayı tehdit etmeye devam etmekte olduğunu belirterek, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen bu salgından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılımını engellemek adına bir çok tedbire başvurulmuştur. Tüm dünyayı etkileyen salgın, insanın fiziksel sağlığını etkilediği kadar insanların ruh sağlığını da olumsuz olarak etkilemektedir. Dolayısıyla günlük yaşam rutinlerimizin değişmesi ve sürece dair belirsizlik ile hayatımız üzerindeki kontrol hissinin azalması, sosyal mesafelendirme ya da karantinanın yarattığı yalnızlık hissi, geleceğe yönelik umutsuzluk, korku, endişe, çaresizlik, sevdiklerimize hastalık bulaştırmaya dair yoğun kaygı, içe kapanma, kimseyle iletişim kurmak istememe, sürekli gergin, sinirli, huzursuz hissetme, aile içi anlaşmazlıklar, çatışmalar ve iletişim kuramama gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. denildi

Koronavirüs ile ilgili bilimsel somut ve gerçekçi bilgiler için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere sadece resmi kurumların açıklamalarının takip edilmesi “Hastalığın risklerinden korunma yöntemlerini öğrenmek, uygulamak ve yakınlarımızı da sürece dahil etmek hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız açısından önemlidir. Bu süreçte; yaşadığımız duyguların normal ve geçici olduğunu, yoğun stres ve kaygı yaşadığımız anlarda bunu bastırmak yerine gerçekçi ve olumlu durumlara yönelmemiz gerektiğini, duygu ve düşüncelerimizi sevdiklerimizle paylaşmanın ruh sağlığımızı olumlu etkilediğini bilmeliyiz. Fiziksel sağlığımızla ruh sağlığımızın yakından ilişkili olduğunu unutmayınız”
Bölge Eğitim ve Araştırma Hastansinde 7/24 hizmet vereceğini ”Covid-19 Polikliniklerinin” içerisinde personel ve hastalarımıza yönelik psikolojik ve sosyal destek amaçlı 1 Psikolog ve 1 Sosyal Hizmet Uzmanının aktif hizmet sunduğu ”Psiko-Sosyal Destek Birimi”açıldığını belirtti.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle