Hoşgeldiniz  

Van 112 Sağlık Ekipleri Dijital Telsiz Kullanmaya Başladı

Admin | 18 Ocak 2018 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van 112 Komuta Kontrol Merkezi “Analog telsiz sistemini değiştirerek Daha kaliteli ve daha net bir ses sistemi taşıyan dijital telsiz sistemine geçti.

Van İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Nevzat Akdoğan, Analog telsiz sisteminin kapsama alanı yüzde 10’larda iken dijital telsiz sistemiyle şu anda yüzde 98’e ulaştığını ve 112 çalışanlarına önemli kolaylıklar getirdiğini belirtti. 7 aylık bir kurulum çalışma sonrası, Dijital telsiz ile kapsama alanımız yüzde yüz seviyeye çıktı. Şuanda alt yapı çalışmalarımız tamamlandı. Bütün istasyonlarımızın ve araçlarımızın telsizleri değiştirildi. Bütün telsizlerimiz şuanda dijital. Sağlık müdürlüğümüz bünyesinde Haberleşme Birim Sorumlusu Şükrü Erden, tarafından SBÜ. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen telsiz eğitim 112 personellerimize verilmekte, telsizlerde deneme süresi başlatılarak olumlu geçti bir sorun veya sıkıntı yaşanmadığın belirtti.

112 Komuta Kontrol Merkezine bağlı 112 Acil Sağlık ekiplerinin telsiz altyapısını yenilediğini dile getiren Uzm. Dr. Nevzat Akdoğan, “Yeni telsiz altyapısıyla analog telsiz sisteminden zaman zaman yaşana ses parazitlilerinden dolayı sağlıklı bir iletişim kurulamıyordu, dijital telsiz sistemine geçilerek, eski analog sistemi şehir merkezinde faal olarak kullanmaktaydı. İlde Dijital sistemin kurulmasıyla birlikte, tüm istasyonlarımızda dijital sisteme geçti. İl ve ilçelerde olmak üzere 36 istasyonumuz etken duruma getirildi. Van’da günde ortalama 9 bin çağrı alınmakta, ortalama 240 vakaya gidilmektedir. Analog telsiz sisteminin kapsama alanı düşük olduğundan dolay Daha kaliteli ve daha net bir ses taşıma sistemi olan dijital telsiz sisteminin şu anda altyapı çalışmaları tamamlandı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle