Hoşgeldiniz  

Vali Bilmez Çığ Bölgesinde

Admin | 12 Şubat 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van-Çatak karayolu Elmacık Mahallesindeki çığ bölgesine giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Van’da etkili olan yoğun kar yağışının ardından Çatak ilçesi Elmacı, Bilgi ve Kurulu mahalle yollarına çığ düştü. 3 gündür zorlu hava şartlarına rağmen çalışmaların yapıldığı çığ bölgesine gelen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Bilmez, Van-Çatak Karayolunun düşen çığlar nedeniyle 3 gündür ulaşıma kapalı olduğunu belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları ekiplerinin bölgede aralıksız çalıştığını belirten Vali Bilmez, “Bu bölgeye az bir kısmı kaldı. Umarım bugün ulaşımı sağlarız. Ekiplerimiz çalışıyor. Dün gece bu bölgede hava sıcaklıkları eksi 35 dereceyi buldu. İş makinelerimizin çoğu dondu. O yüzde sabah buradaki makinelerle başlayamadık, ilden başka iş makineleri naklettirerek çalışmalara başladık. Umarım birkaç saat içerisinde ulaşımı sağlarız” dedi.

“35 KİŞİLİK ARAMA-KURTARMA EKİBİ HAZIR BEKLETİLİYOR”

41 kişinin hayatını kaybettiği çığ bölgesinde kar yığınları altında kalan itfaiye erini arama kurtarma çalışması için 35 kişilik profesyonel ekibin hazır beklediğini ifade eden Bilmez sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ulaşım sağlanır sağlanmaz ekiplerimiz çalışmaya başlayacaklar. Alanda hava koşulları uygun, bölgeye ulaşmakta sıkıntı çekiyoruz. Bu birinci çığı açarsak, ondan sonraki yolu daha hızlı açacağız. Umudumuz bugün teknik ekibimizin alanda kurtarma çalışmalarını yapmalarıdır. Öte yandan özellikle Çatak bölgesi çığlar açısında büyük bir risk teşkil ediyor. Zorunlu olmadıkça kimsenin bu ara yola çıkmaması, çıkanların da trafik, jandarma ve karayollarının uyarılarına dikkat etmeleri gerekiyor.”

Ayrıca ulaşımda yaşanan olumsuzluklardan dolayı ilçe kalan bazı vatandaşlar ise, acil işlerinin olması nedeniyle çığ bölgesinde güvenli bir şekilde geçirilerek araçlarla Van il merkezine gönderildi.

Öte yandan Vali Mehmet Emin Bilmez, Çaldıran ilçesinde yasa dışı yollardan yurda giriş yapan ve donarak hayatını kaybettiği yönünde ihbarı alınan 13 düzensiz göçmen ile ilgili ekiplerin hazır bekletildiğini ve bölgede hava şartlarının müsait olmasıyla çalışma yapılacağını da sözlerine ekledi.

Daha sonra çığ düşen bölgeyi yürüyerek geçen Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Çatak ilçe merkezinde İlçe Jandarma Komutanlığını ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Vali Bilmez, Van-Çatak karayolu Elmacı Mahallesi bölgesine düşen çığın yapılan çalışmalar sonrası temizlenerek yolun kontrollü olarak trafiğe açıldığı belirtti. Bilmez, bölgede etkili olan aşırı soğuklar nedeniyle yolda buzlanmanın olduğunu ve Zorunlu olmadıkça yolun kullanılmaması, kullanacak vatandaşlarında araçlarını kış şartlarına uygun hale getirdikten sonra yola çıkmaları konusunda uyardı.

Öte yandan Çatak-Bahçesaray karayolu Yapılı Mezrası, Korulu ve Bilgi Mahallesi yoluna düşen çığların da açılması için çalışmalar sürüyor.

http://Yerelvanhaber.com
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle