resim
Türkiye’den Irak’a Yardım Eli - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Türkiye’den Irak’a Yardım Eli

Admin | 13 Kasım 2017 | Dünya, Foto Galeri, Genel, Gündem, İslamiyet, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Irak-İran sınırında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından, bölgedeki depremzedelerin yardımına ilk Türkiye koştu. Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı ve AFAD deprem bölgesi için yardım timleri oluşturdu

 

Irak-İran sınırında meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremin ardından bölgeye ilk yardım elini Türkiye uzattı. Bölgedeki depremzedelere yardım için Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı ve AFAD tarafından oluşan yardım timleri gönderildi.

Diyarbakır’dan 30 kişilik yardım ekibi gönderildi

Diyarbakır’dan Irak’taki deprem bölgesine gitmek üzere yola çıkan 30 kişilik arama kurtarma ekibi, Habur Sınır Kapısı’na ulaştı.

Halepçe kenti yakınlarındaki depremin ardından bölgeye hareket eden Diyarbakır AFAD Müdürlüğünde görevli 30 personelden oluşan 5 araçlık arama kurtarma ekibi, Habur Sınır Kapısı’na ulaştı.

Kızılay’dan 3 bin çadır, 10 bin yatak ve 10 bin battaniye

Türk Kızılayı Güneydoğu Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi Müdürü İsmail Yağcı, yaptığı açıklamada, ilk etapta bölgeye ulaştırılmak üzere çadır, battaniye ve mobil mutfağın yola çıkarıldığını söyledi.

Yağcı, “Irak’ta meydana gelen deprem nedeniyle şu anda Güneydoğu Anadolu Afet Yönetim Merkezimizde 3 bin çadır, 10 bin yatak, 10 bin battaniye ve mobil mutfak bölgeye intikal etmek üzere yola çıkarıldı. İhtiyaç halinde bu bölgeden gerekli malzemelerin sevkine devam edeceğiz.” ifadesini kulandı.

Adana’dan 10 TIR yardım

Türk Kızılayı, Irak’taki depremin ardından Adana’dan bölgeye 10 tır yardım malzemesi gönderdi. Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, yaptığı açıklamada, depremin hemen ardından Türkiye’nin harekete geçtiğini, bu kapsamda Türk Kızılayının da bölgeye yardım gönderdiğini söyledi.

Saygılı, yardım tırlarının kriz bölgesi Süleymaniye’ye gönderildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bizler depremin hemen ardından komşuluk hakkı olarak Genel Başkanımızın verdiği talimat doğrultusunda bölgeye ilk olarak bir öncü aracımızı gönderdik. Bölge depomuzdan da 10 tır yardım malzememiz bölgeye gönderiliyor. Tırlarda çadır, yatak, battaniye ve ısıtıcılar bulunuyor. İran’a da yansıyan, gönül coğrafyamız olan komşumuz Irak’ta yaşanan bu depremden dolayı geçmiş olsun diyorum. Hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.”

 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle