Hoşgeldiniz  

Toplu sözleşme yetkisi Öz Sağlık-İş’e verildi.

Admin | 03 Ocak 2019 | Genel, Gündem, Manşet, Yerel Haberler A- A+Aile, Çalışma1 ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından T.C Sağlık bakanlığı ve bağlı işyerlerinde Öz Sağlık-İş Sendikasına sözleşme yapma yetkisi verildi.

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, 14.12.2018 tarih ve E.863591 sayılı yetki tespiti ile T.C Sağlık Bakanlığı ve Bağlı İşyerlerinde, Sağlık İşkolunda çalışmakta olan 18940 işçiden 10912’sinin üyesi bulunduğu Öz Sağlık-İş Sendikasına, İşletme Toplu İş Sözleşmesi yapmak için gerekli çoğunluğu sağladığının tespit edildiği resmi yazı ile bildirildi.

                Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İlgili mevzuat gereği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tamamlanan Yetki Tespiti sürecinde, Eski Kadrolu-Yeni Kadrolu (696 KHK ile kadroya alınan işçiler) gibi herhangi bir ayırım gözetilmeksizin Sağlık Bakanlığına bağlı tüm işyerlerinde (899 işyeri) çalışmakta olan sağlık işçilerinin toplam sayısı üzerinden yapılan incelemeler neticesinde İşletme Toplu İş Sözleşmesi için yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağlamış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

                 Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçilerinin, iş ve sosyal hayattan kaynaklanan hakları için öncü rolünü üstlendiklerini vurgulayan Sert, “yenilikçi ve dinamik bir Sendika olmayı öngören sendikamız, gerek 696 Sayılı KHK ile kadroya alınan sağlık işçileri, gerekse öteden beri kadrolu olarak çalışan sağlık işçilerinin hak ve menfaatlerini korumak, geliştirmek ve günümüz şartlarına uygun şekilde güncellemek için gerekli çalışmaları yürütmekle birlikte konfederasyonumuz HAK-İŞ öncülüğünde Sağlık Bakanlığında Kurulan Komisyon çalışmalarına üyelerini temsilen katılarak sağlık işçilerinin sorunlarının çözümü noktasında gerekli çalışmalara devam etmektedir. Hak-İş Konfederasyonumuz Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan başta olmak üzere, kardeş sendikalarımıza, teşkilatımıza, HAK-İŞ ve il başkanlıklarımıza ve bizlerden desteğini bir an olsun esirgemeyen üyelerimize sendikamıza gösterdikleri güven ve destek için teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile Sağlık Bakanlığına bağlı işyerlerinde çalışmakta olan tüm sağlık işçilerini, sendikamız Öz Sağlık-İş ailesine üye olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

          Kamuda çalışan sağlık işçileri adına toplu iş sözleşmesi yetki tespitinin Hak-İş konfederasyonuna bağlı Öz Sağlık-İş Sendikasına verilmesi nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Öz Sağlık-İş sendikası İl Başkanı Gökhan Öznur ise, iş ve sosyal hayat haklarını sağlamak ve sağlık işçilerinin sorunlarının çözümü noktasında çalışmalar yapacaklarını, sağlık işçileri ile bu yolda yürümekten mutluluk duyacaklarını söyledi.

İşçi haklarının takibi hususunda her zaman dikkatli olacaklarını kaydeden Öznur, “buna benzer konular önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Öz Sağlık-İş Van il başkanı olarak bu konuda üyelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ayrıca bu konuda büyük çaba gösteren Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert ve Hak-İş Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle