Toleyis sendikasının yazısına tepkiler çığ gibi büyüyor - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Toleyis sendikasının yazısına tepkiler çığ gibi büyüyor

Admin | 11 Temmuz 2020 | Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Gençlik ve Spor Bakanlığında çalışan işçileri ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesinde son viraja girilirken yetkili sendika TÜRK İŞ’e bağlı Toleyis sendikası kaybedeceğini anlayınca yetkili olduğu kuruma yazdığı yazı ile skandal bir talebe imza atarak gündeme oturdu.

Bir önceki dönem yaptığı toplu sözleşmeye devam eden Türk İş’ e bağlı Toleyis Sendikasının bir skandalı daha gündem olarak, işçilerden büyük tepki topladı. Hak İş ‘e bağlı Oleyis Sendikasının Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı işyerlerinde yeni dönem toplu sözleşme örgütlenmesinde gösterdiği başarı karşısında Toleyis sendikasından üst üste istifalar geldi. Yetkili sendika Toleyis’ten istifa eden işçileri türlü oyunlarla tekrar kazanmaya çalışıyor. Toleyis Sendikasından istifa eden işçiler adına İl müdürlüklüklerine göndermiş olduğu yazı tam bir skandal niteliğinde. Kurumlara gönderilen yazı doğrultusunda Toleyis Sendikası 6356 sayılı Sendikalar kanununu görmezden gelerek, işçilerin kanuni haklarını baskıyla geri kazanmaya çalışıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlıkalrına yazılan Genel Başkan imzalı yazıda: “üyelikten istifa eden işçilerin istifa tarihinden itibaren toplu iş sözleşmesinden yararlandırılmaması”istendi.

6356 sayılı sendikalar kanunu 39. maddesi gereğince; Yetkili sendikaya üye olma zorunluluğu olmaksızın dayanışma aidatı ödenerek, tolu iş sözleşmesi haklarından faydalanması gerektiği belirtilmiştir. Toleyis sendikasının bu skandal talebi işçilerden büyük bir tepki toplayarak, istifaların artmasına neden oldu.

Örgütlenme sürecinde başarılı bir çalışma yürüten Oleyis Sendikası ise yetki tespitinin yapılacağı son güne kadar çalışmalarında hız kesmeden, işçileri doğru ve kanunlar hakkında bilgilendirerek üye sayılarında farkı açmaya devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Oleyis Sendikası Van İl Temsilcisi Ahmet Bayram, kurumlara yazılan yazının talihsizlik olduğunu söyledi.

Sendikaların, işçilerin hak savunucuları olduğunu belirten Bayram, “Kanunların belirttiği yönde örgütlenme çalışmalarına devam ediyoruz. Yetkili sendika hızlıca yaşadığı üye kayıplarını buna benzer yazılarla işçileri korkutup yıldırmaya çalışıyor. Peki bunu yapan bir sendika işçiyi cahil mi zannediyor. Bizler tüm işçilere kanununi haklarını anlatmaktayız. Şuanda istifalarının önünü açan ve haklarını koruyan bir kanun maddesi vardır. Kim işçiye zarar verecek olursa, karşısında bizleri bulacaktır. Bu anlamda işçiyi koruyan kanun maddelerini içeren gerekli yazıyı ilgili kurumlara Genel Yönetim Kurulumuz aracılığıyla ilettik. Üyelerimiz bu baskı karşısında boyun eğmeyecektir. Bunca baskı karşısında örnek bir duruş sergileyen tüm işçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz”dedi.

Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle