Hoşgeldiniz  

Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Admin | 14 Aralık 2017 | Foto Galeri, Genel, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Van’da Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı yetkilileri ile Van, Ağrı, Bitlis ve Muş illerinin ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığında Daire Başkanı olarak görev yapan Dr. Hüseyin İLTER, Vali Yardımcısı Sinan Aslan, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dt. Şebnem Kartal, Belediye, İl Özel İdare mülki amirleri ve İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri katıldı.

Van Vali Yardımcısı Sinan Aslan, Konuşmalarında, yerel yönetim ve koordinasyon ekibi ile birlikte, iş birliği içerisinde hareket edeceğiz. En kısa zamanda yerel yönetim, Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte, kısa sürede bir toplantı gerçekleştireceğiz. Gerçekleştirdiğimiz toplantıda saha çalışması yaparak, sıkıntıları yerinde inceleyip ve fotoğraflayarak çözüm odaklı olması için var gücümüz ile hareket edeceğiz “ dedi.

Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı Su ve Kaplıcalar Birim Sorumlusu Uzm. Biyolog Zinnet OĞUZ “Su Sanitasyonu” başlıklı sunumunda, Suyun anayasanın 58. maddesi gereğince bir insan hakkı olduğu belirtilerek “sağlıklı ve temiz suyun önemi” vurgulanmıştır. Sağlıklı ve güvenli içme suyu her bireyin hakkı olduğu, suyun sağlıklı ve temiz olarak kabul edilebilmesi için hangi yöntemlerin kullanılması gerektiği içme suyunda ilgili yönetmelikler kapsamında değerlendirilmesi gereken fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik göstergeler ifade edilmiştir dedi.

Uzm. Biyolog Zinnet Oğuz, Çeşmelerden akan suyun klor miktarının 0.3-0.5 ppm düzeyine getirilmesi durumunda büyük ölçüde mikrobiyolojik kirliliklerin önüne geçilebileceği, ancak kimyasal kirlilikler için arıtım tesisleri yapılması gerektiğini belirterek kullanılan su kaynağının özellikleri, su kaynaklarının ve depolarının koruma alanlarının yetersizliği değerlendirilmelidir ifadelerinde bulundu. Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısında Temiz ve sağlıklı su için, suyun klorlanmasının önemli olduğuna dikkat çekilerek, İçme ve kullanma sularının dezenfeksiyonu üzerinde durulmuş, dezenfeksiyonun ve dezenfeksiyon için klor kullanımının gerekliliği özellikle vurgulandı. Klorlama işlemlerinde sürekliliğin sağlanması, su depolarında bulunan tam otomatik klorlama cihazlarının periyodik bakımlarının yapılması ve düzenli olarak çalışmasının sağlanması ile mümkün olduğu ifade edilerek halk sağlığının korunması ve içme kullanma suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önlenmesi için su deposu olmayan köylere su deposunun yaptırılması, otomatik klorlama cihazının alınması gerektiği ve bu konulara öncelik verilmesinin önemli olduğuna değinildi; Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ile devam etmiştir.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020