Serviks Kanseri Farkındalık Ayı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Serviks Kanseri Farkındalık Ayı

Admin | 19 Ocak 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi, Ocak ayının farkındalık yaratma amaçlı olarak “Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Bilinçlendirme Ayı” kabul edilmesi sebebiyle çalışmalar başlattı.

Konuyla ilgili bilgi veren, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalık ayı” olarak belirlenen ocak ayı için çalışmalar başlatıldığı açıklandı.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi müdürü Aysel Ovalıoğlu, yapmış oldoğu açıklamada, İlimiz Dabba oğlu ve Feqiye Teyran Parkında vatandaşları Serviks (rahim ağzı) kanseri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla stantlar açılarak halkımıza ücretsiz kanser taramaları hakkında bilgi verip, broşür dağıtıldı.

“Rahim Ağzı Kanseri” sık görülen bir kanser türü olup, erken evrede tespit edildiği zaman tedavi edilebilmektedir. Dünya’da 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür. Meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Türkiye’de ise en sık görülen 8. kanser türüdür.

Ovalıoğlu, Rahim ağzı hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlayıp 10-15 yıl içinde ilerleyerek kansere dönüşür. Tarama testleriyle kansere dönüşmeden bu değişiklikleri saptamak mümkündür. Bu nedenle “Rahim Ağzı Kanseri” önlenebilir bir hastalıktır.Hastalığın belirtileri; adet dışı vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme, anormal vajinal akıntı ve sırt, bacak veya kasık ağrısı, halsizlik, kilo kaybıdır. Ancak genellikle has-talık iyice ilerleyinceye kadar hiçbir belirti vermez dedi.

“Rahim Ağzı Kanseri” risk faktörleri arasında çok sayıda doğum yapmak, çok eşlilik, cinsel ilişkiye 20 yaşından önce başlanması, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, sosyoekonomik düzeyin düşük olması, sigara içmek, bağışıklık sisteminin baskılanması gibi durumlar yer alır. Hastalık riskini azaltmada en etkin yol düzenli aralıklarla HPV-DNA ve PAP-smear tarama testi yaptırmaktır ifadelerine yer vererek.Tarama testi, özel bir fırça kullanarak rahim ağzı yüzeyinden nazikçe bir sürüntü almayı gerektirir. Alınan bu örnekler Ankara Ulusal HPV Laboratuvarı’nda analiz edilir. Anormallikler saptandığında kişiyle temasa geçilerek, ileri testler ve tedavi için önerilerde bulunulur. Tarama testi Ulusal Serviks Kanseri Tarama Standartları’na göre 30 yaşından sonra her 5 yılda bir yaptırılmalıdır. 65 yaş ve üzerinde son 2 testi negatif çıkan kadınlar tarama programından çıkarılır.

Meme kanseri için 40-69 yaş grubundaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş grubundaki kadınların 5 yılda bir HPV DNA ve smear testi yaptırmaları ve kalın bağırsak kanseri için 50-70 yaş grubundaki her kadın ve erkeğin 2 yılda bir dışkıda gizli kan baktırmalarını öneririz.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, iyileşmenin ve kaliteli yaşam sürmenin erken teşhis ile mümkün olduğunu hatırlatır, halkımızı kanser taramalarını yaptırmaya KETEM’e davet ediyoruz dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle