Sağlık Müdürlüğünden Uyarı! - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Sağlık Müdürlüğünden Uyarı!

Admin | 06 Kasım 2019 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca vb. kaynaklı zehirlenmeler hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.

Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış olabileceği düşünülerek özellikle lodoslu günlerde gerekli tedbirlerin alınarak halkın bu konuda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çevre Sağlığı Birimince Van AVM de açılan bilgilendirme standı ile vatandaşlar Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunularak konu ile ilgili vatandaşlara broşürler dağıtıldı.
Bu doğrultuda İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Mahmut Sünnetçioğlu; yaptığı açıklamada; Kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerinden biri olan soba zehirlenmelerine sık rastlıyoruz. Bu nedenle halkımızın bu konuda bilgilendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Dedi.
Bu tür zehirlenmeler, yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu karbonmonoksit gazının açığa çıkmasıyla oluşmaktadır. Karbonmonoksit gazı; kokusuz, tatsız, tahriş edici olmayan, yanıcı bir gazdır. Odun, kömür, egzoz gazları ve doğalgaz gibi yakıtların dumanlarında bulunur. Genellikle soba zehirlenmesi ve banyo zehirlenmeleri olarak bilinir.
Kötü baca sistemleri, yangınlar, kapalı garajlar, hava dolaşımının olmadığı yerler, fırtınalı hava koşullan karbonmonoksit oluşumunu sağlar. Baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, bulantı, kusma, kalp ritmi bozukluğu, bayılma, uyuşma, solunum güçlüğü gibi belirtiler zehirlenmenin işaretidir. Zehirlenme olduğunda en önemli şey hastanın zehirlendiği ortamdan dışarı çıkarılarak organlara oksijen sağlanması ve hemen 112 Acil Servisinin aranması gerekmektedir.
Soba ve kombi baca bağlantılarının kontrol ettirilmesi, çekmeyen bacaların temizlenmesi, yatmadan sobaya kömür ilavesi yapılmaması, her yıl kombi bakımlarının yaptırılması, ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl düzenli olarak bakım ve temizliğinin yaptırılması, kaliteli kömür kullanılması gibi basit ve uygulanabilir önlemler ile karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunabiliriz. Dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle