Sağlık Çalışanları 2. Doz Aşılama Çalışmaları Başladı - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Sağlık Çalışanları 2. Doz Aşılama Çalışmaları Başladı

Admin | 11 Şubat 2021 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


Van’da 28 gün önce yapılan CoronaVac aşısında ikinci süreç başladı. İkinci doz aşısı Van’daki sağlık personellerine uygulanmaya başladı.
İkinci doz aşılama başladı.


Türkiye’de ilk olarak 28 gün önce yapılan korona virüs aşılarının ikinci dozu da Van’daki sağlık personellerine uygulanmaya başlandı. Çin’den getirilen CoronaVac aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’ndaki analizlerinin ardından kullanımı uygun bulunmuştu. Bu kapsamda Van’a gönderilen CoronaVac aşılarının ikinci dozu da sabah saatlerinde sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Aşı uygulama çalışmalarını takip eden İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu ve VEAH (Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi) Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik de ikinci doz korona virüs aşısı oldu.
İKİNCİ DOZ AŞILAMA İYİ GİDİYOR
Aşı sonrası açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, sağlık çalışanlarının birinci doz aşının ardından ikinci doz aşılarının da bugün itibariyle uygulandığını belirtti. Birinci doz aşısının sağlık personellerine yeterli sayıda yapıldığını ifade eden İl Müdürü Sünnetçioğlu, “İkinci doz aşılamada gayet iyi gidiyor. Sağlık personellerimizde iyi bir oran yakaladık. İnşallah ikinci dozda da hiçbir sorun yaşamadan devam edeceğiz. Ayrıca bugün 70 yaş üstü vatandaşların aşı uygulamasına da başladı. Cuma günü de 65 yaş üstü aşı uygulaması başlayacak. Bu aşıların ülkemize getirilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza ve Sağlık Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
REAKSİYON GÖSTEREN SAYIMIZ YOK
Aşılamada bugüne kadar sadece iki kişide hafif alerjik reaksiyon oluştuğunu, bunun da sadece 10 dakika içinde geçtiğini dile getiren Sünnetçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “O da 10 dakika da geçebilecek bir reaksiyondu. Başkada herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. İnşallah bu aşı uygulamasıyla yeteri bağışıklık düzeyine ulaşacağız. Bu süre zarfında normalleşme sürecine de gireceğiz inşallah.”

65 YAŞ ÜSTÜ AŞILAMA BAŞLAYACAK

İl Müdürü Sünnetçioğlu ile birlikte ikinci doz aşılarını olduklarını söyleyen Hastane Başhekimi Çelik ise “Hastahanemizdeki sağlık personellerimizde yüzde 91 oranında aşımız var. Şu ana kadar ciddi bir reaksiyonla karşılaşmadık. Sadece birkaç personelimizde hafif reaksiyon görüldü. Çalışanlarımızın katılım oranı da gayet iyi. Önümüzdeki günlerde 65 yaş üstü vatandaşların da aşısı başlayacak. Tüm ilimize yeteceğimizi de düşünüyoruz” diye konuştu. İkinci doz aşısını olan İl Sağlık Müdürlüğü Basın Danışmanı Âdem Yılboğa da şu ana kadar herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadığını belirterek, salgının dünyada son bulmasını diledi

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle