Reis Bey Van'da! - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Reis Bey Van’da!

Admin | 14 Kasım 2019 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


” Tiyatro ile bir mola vermeli, çünkü sahneden başka türlü görülür dünya ” 
Van Devlet Tiyatrosunda oyunlar bir bir sahnelenmeye devam ediyor. 
Tiyatro severlerin bu haftaki oyunu ise Turne kapsamında sahnelenecek olan oyunu ise ” Reis Bey…
 Şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek in unutulmaz ve eşsiz eserlerinden olan Reis Bey ; yönetmen Özer Tunca imzası ve Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu olarak Vanda sanatseverin ve tiyatro meraklılarının beğenisine sunulacak…
” Yasalara bağlılığı kadar, kararlarında da acımasız, keskin ve ”Gözyaşı suçun rengini soldurmaz” diyen bir yargıcın, genç bir adam için verdiği idam kararının uygulaması sonrası, kararının yanlış olduğunu öğrenmesi, onun yaşama ve toplumsal değerlere bakışını değiştirir. Adalet, insanın en güçlü duygularından biridir ve herkesin içinde aynı anda bir avukat, bir savcı ve bir yargıç, bir arada bulunur. Hayatın gösterdikleri karşısında, duruma göre, bunlardan biri oluverir kendiliğinden; suçlar, savunur ya da yargılar… Sonra döner bakar, belki de verdiği karar yanlıştır, hayat akıp gider, yine savunur, suçlar, yeni ahkamlar keser… Ya bu kişi verdiği kararla hayatın doğal akışını değiştiriyorsa? Görevinden istifa eden yargıç, kendini yeni bir yaklaşımın ve yaşamın içine bırakır. Artık herkes için acımayı, merhameti, iyiliği ve bağışlayıcı olmayı önerirken; acımasız, değer tanımaz, merhamet yoksunu bir yaşantının içinde kendini en ağır eleştirilerin hedefine yerleştirir. Reis bey, adalet olgusunun ve kurumunun insani duyguları, yönelişleri göz ardı etmeden karar vermesini isteyen yanıyla yargı-birey ilişkisine eleştirel bir bakış getiriyor.

Oyunda; Abdullah Topal, Berrin Koper, Caner Bilginer, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Doğan Altınel, Fatma İnan, Gökhan Eğilmezbaş, Hakan Yavaş, Hasip Tuz, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, İskender Bağcılar, Lale Kabul, Mazlum Kiper, Mehmet Bulduk, Melisa Demirhan, Murat Derya Kılıç, Okan Karaca, Ozan Akif Serman, Özgür Dereli, Rıdvan Çelebi, Sefa Turan, Selçuk Soğukçay, Tanju Girişken ve Yeliz Şatıroğlu rol alıyor.
  Oyun Seansları   Perşembe-Cuma   :      19:30  Cumartesi         13:30- 19:30

Şimdiden yerinizi ayırtın         İyi seyirler.

Haber   Ercan Ulutaş 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle