Hoşgeldiniz  

Meslek Odalarına Kosgeb Ve Daka’dan Projeler Hakkında Bilgi Verildi

Admin | 10 Aralık 2017 | Dünya, Eğitim, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar birliğinde gerçekleşen toplantıda ,  Birlik Başkanı Muhittin AYDEMİR ve birliğe bağlı 19  meslek Odası Başkanı  ile KOSGEB  il müdür yardımcısı  ve  DAKA Genel Gekreteri  Halil İbrahim GÜNAY  katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Muhittin AYDEMİR Esnaf ve Sanatkarların   sorunlarını dile getirilerek KOSGEB  ve DAKA Tarafında esnaf ve sanatkarlara kredi ve proje hakkında bilgi verildi.

                           Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı  Muhittin AYDEMİR  Esnaf ve Sanatkarlarımız gerçekten sıkıntı yaşadıklarını dile getirerek KOSGEB’in çözüm  noktası olmasını istiyor ; ve KOSGEB Esnaf ve Sanatkarlarımıza her zaman gerekli desteğinin verilmesini istiyoruz.

         AYDEMİR Sürekli olarak gerek yeni girişimcilere verilecek destekler  gerekirse esnaf ve sanatkarımıza kredi desteklerinin sağlanmasını istedi.

              Konuşmalarda söz hakkı isteyen oda başkanları her zaman Esnaf ve Sanatkârların ve KOSGEB ‘ in bir araya gelerek çözüm odaklı olması gerektiğini açıkladılar.

                 KOSGEB İl Müdür  yardımcısı Abdulhadi ARVAS Esnaf ve Sanatkarlar için elimizden gelen desteği veriyoruz ve vermeye hazırız; Esnafımız yeter ki bize müracaat etsinler genç girişimcilerimiz proje getirsinler her türlü desteği vereceklerini açıklayan ARVAS mevcut kayıtlı Esnaf ve Sanatkarlarımız yılda bir defa kayıtlarını güncellemelerini hatırlattı.

1 – Arge ve Ünivasyon projelerine desteklerin sağlanması

2 – İşbirliği (Güç birliği) projeleri  en az 5 kişilik guruplara 1 milyon TL kadar desteklerin verilmesi

3 – Girişimcilik destekleri her zaman mevcut ve özellikle Sanayi sektörü ,tekstil  gibi yeni açılacak olan işletmeler için 150 bin tl kadar  destek verilmektedir. Ayrıca  işletmenin yanında çalıştıracak personel içinde 50 bin tl ayrıca destek verilmektedir.

4 – Marka tescil desteği Reklam ve tanıtım desteği verilmektedir.

5 – Esnaf ve Sanatkarlar yıl da  bir defa KOSGEP ‘te kaydını yenilemesi gerekmektedir.

6 – KOSGEP ‘ de 17 bin Esnafın kayıtlı olduğu ancak 1.500 kişinin aktif olduğunu

7 – KOSGEP  İdare Başkanlığı Doğu Anadolu  bölgesine farklı destekler ve proje programları  hazırlayacak ve farklı modeller yapacak

8 – Sanayi hizmetİ ve ticaret sektörüne desteklerin sağlanması

                    DAKA : Van , Muş , Hakkari  ve Bitlis olmak üzere toplamda 4 ilde hizmet verildiğini açıklayan Halil İbrahim GÜNAY Esnaf ve Sanatkarlar Odaları birliği ve 19 Meslek odası olan büyük bir aile biz elimizden geldikçe esnafımıza sahip çıkacağımızı vurgulayan GÜNAY son zamanlarda Van’a akın eden İranlı turistler ekonomi bakımından çok büyük desteği esnafımıza sağlamıştır.

              Esnaf ve Sanatkarlarına özellikle ulaştırma ve yiyecek ve içecek sektöründe hizmet veren Esnaflar daha iyi eğitim almalarını söyleyen Halil İbrahim GÜNAY Van’daki Tüm Esnaf ve Sanatkarlarına her türlü eğitim desteklerini sağlayacaklarını açıkladı .

Esnaf ve Sanatkarları Odalar Birliği  ile proje eğitimi verilmesini ve iş birliği yapmak istediklerini açıkladı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020