resim
MAHKEME'DEN İŞÇİLERİN LEHİNE KARAR - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

MAHKEME’DEN İŞÇİLERİN LEHİNE KARAR

Admin | 25 Temmuz 2019 | Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Uncategorized A- A+

Türkiye geneli sağlık iş kolunda çalışan 18 bin 940 işçiden 10 bin 912’sinin üyesi bulunduğu Öz Sağlık-İş Sendikasına, işletme Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapmak için gerekli çoğunluğu sağladığının tespit edildiği resmi yazı ile bildirildi. Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığından ise kararla ilgili resmi açıklama yapıldı.

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığından “Yine Haklıyız Halkın Yanındayız” başlıklı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Sendikamız Öz Sağlık-İş’in örgütlü bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve bağlı işyerlerindeki sağlık işçilerini kapsayacak olan işletme kamu toplu iş sözleşmesi yetki tespiti 14.12.2018 tarihinde sendikamız lehine sonuçlanmış olup söz konusu tespite Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası tarafından itiraz edilerek, Ankara 24. İş Mahkemesinde dava açılmıştı. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası lehine verilen ilk derece mahkemesi kararı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 9. Hukuk Dairesi’nin yaptığı inceleme neticesinde 12.07.2019 tarih 2019/1633 K. sayılı gerekçeli kararı ile ortadan kaldırılarak, asıl ve birleşen davaların reddine karar vermiştir. Böylece istinaf mahkemesi süreci sendikamız lehine sonuçlanmıştır.”denildi.

Kararın binlerce sağlık emekçisini ilgilendirdiği vurgulanan açıklamada, “ 2018 Nisan ayı itibariyle 696 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname kapsamında daimi işçi kadrosuna geçirilen eski taşeron işçilerimiz, halen Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ya da diğer birimlerde çalışmaya devam etmektedirler. Sağlık işkolunda olan bu işçi kardeşlerimizin büyük çoğunluğu, Öz Sağlık-İş Sendikamıza üye durumundadır. Taşeron işçilikten daimî kadroya geçen işçiler dışında, aynı işyerlerinde öteden beri çalışan Türkiye geneli toplam 3500 civarında kadrolu işçi de hala çalışmaya devam etmektedir. Eylül 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılan müracaatımız sonucunda, Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasına açık ara üye fazlalığımız tespit edilerek kanunda aranan gerekli %40 çoğunluğu sağlamamıza rağmen, yapılan bu tespite Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası itiraz etmiş ve konuyu yargıya taşımıştır.”ifadelerine yer verildi.

İşçi aleyhine yapılan itirazların sonucu açılan davalarda taraf olarak duruşmalara katıldık ve nihayetinde adalet tecelli etti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 9.Hukuk Dairesi tarafından yerel mahkemenin kararı ortadan kaldırarak, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın iddialarında haklı olduğuna karar verildi.Yargıtay aşaması da tamamlandıktan sonra kesin olarak karara bağlanacak olan yetki süreci sonrasında, taşerondan kadroya geçirilen işçiler de dahil olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarının mevcut mevzuatlar çerçevesinde tüm haklarını korumaya geliştirmeye devam edeceğiz.Ülkemizde bir zamanlar bir kısım işverenlerin, işçilere karşı takınmış oldukları tavır ve tutumları, işçi hak ve menfaatlerini korumak üzere kurulmuş bir sendikanın “kötü işveren” zihniyetiyle hareket edip sağlık işçilerinden gizlemeye çalıştıkları gerçekleri ortaya çıkarmaya ve emekçilerden yana mücadelemize devam ediyoruz. Tüm işçi kardeşlerimize hayırlı olsun” açıklaması yapıldı.

ÖZNUR: “HAKLI OLAN YİNE KAZANDI”

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığından yapılan açıklama Van’da sevinçle karşılandı. Öz Sağlık-İş Sendikası Van İl Başkanı Gökhan Öznur ise konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı’nda çalışmakta olan işçiler adına aldığımız yetki tespitine Türk-İş’e bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası itiraz etmiş ve taşerondan kadroya geçirilen işçiler bu toplu iş sözleşmesine dahil edilemez iddiasıyla dava açmıştı. Yerel mahkeme açılan davayı istinaf mahkemesine gönderdikten itibaren yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda istinaf mahkemesi Öz Sağlık İş Sendikası’nın iddialarında haklı olduğuna karar vermiştir. Böylece hak yerini bulmuş oldu. Taşerondan kadroya geçen sağlık işçisi kardeşlerimizin toplu iş sözleşmesinden yararlanmaması için sırf yetkiyi kaybediyorum endişesiyle binlerce taşeron işçisinin göz ardı eden düşünce ve gösterilen gayretler boşa çıkartıldı. Haklı olan yine kazandı.Öz Sağlık İş Sendikası bakanlıkta öteden beri kadrolu olarak çalışan sağlık işçileri ile birlikte taşerondan kadroya geçen işçilerin haklarını da korumaya devam edecektir. Kamuda çalışan sağlık işçilerinin bu konuda hassas ve uyanık davranması gerekmektedir” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle