Hoşgeldiniz  

Kandaşoğlu’ndan Basın Açıklaması

Admin | 25 Mart 2018 | Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Saygıdeğer Van Halkı ve Van Vergi Dairesi’nde kaydı olan değerli tüccar, sanayici ve esnaflarımız;

Van İlimizde 2011 yılında yaşanan 2 büyük depremin (23 Ekim – 9 Kasım) ardından ilin tamamında vergi uygulamaları bakımından mücbir sebep hali ilan edildi. Ardından mücbir sebeplerden dolayı 6 yıl boyunca vergilerimizi erteleyen hükümetimize teşekkür ederiz.

Ancak şuanda bu ilde vergi dairesinde kayıtlı bulunan iş insanımızın devlete 6 Milyar 350 Milyon TL, eski ifadeyle 6. 350 katrilyon borcu bulunmaktadır.

30 yıldan beri yaşanan olumsuzluklar, olaylar, kentteki iş alanlarını ciddi bir şekilde daralmaktadır. Firmalarımız ve iş dünyası doğru dürüst iş yapamamaktadır. Bu nedenle de Son 6 yıldan beri badire üstüne badire atlatan kent, kimi zaman doğrulmak ve ayakta kalmak için mücadele etmektedir.

Bir çok iş insanımızın son süreçte vergileri ve aylık sigorta primlerini düzenli bir şekilde ödediği, ancak 6 yıldan beridir ertelenen ve son düzenlemeyle yapılandırılan vergi borcunu ödeyemediği görülmektedir.

Van Mücbir sebepten ötürü ertelenen ve yapılandırılan Vergi Borcunun 1. taksitinin Ödeme Oranlarına bakıldığında yüzde 55’e yakını borcunu ödeyemediği görülecektir. Bu tabloda, ödeyecekleri de mümkün görünmemektedir.

Bu sorunu aza indireceğim inancıyla siz değerli VATSO üyelerinden 7 Nisan’da yapılacak seçimde bizlere bir daha yetki vermenizi istiyorum.

Biliyorsunuz, 8 Nisan’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Van’a teşrif edecekler. Eğer yetkiyi bizlere verirseniz Ben, Van’ın sırtında büyük yük olan verginin en azından %50 terkinin gerçekleşmesi için siz değerli esnafa verdiğimiz sözün arkasında duracağız.

Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, bu işte uzman olan yeminli mali müşavirler, STK’lar, meslek örgütleri ve siyasileri ile sayın Cumhurbaşkanımıza, Van İş İnsanımızın bu borç yükünün altından kalkamayacağını ve bu yükün insanımızı çok zor durumda bırakacağını kesin ve net bir dille anlatıp, sorunun biran önce çözülmesini isteyeceğim.

Çünkü borcunu ödeyemeyen iş insanımızın ticari hayatı durma noktasına gelmiştir. Ödenmediği için yapılandırmalar sistem üzerinden derhal bozulmakta olup, şirketlerimizin kamu kurum, kuruluş ve bankalarda devam eden ve devam etmekte olan iş ve işlemleri tümüyle askıya alınmaktadır.

Van adına hayati öneme sahip olan bu konuyu çözmek için siz değerli Van Halkı ve İş İnsanımızdan 7 Nisan’da yapılacak VATSO seçiminde gerekli duyarlılığı göstermenizi rica ediyorum.

Beyaz pusulayla seçime girecek 19 meslek komitemiz adına hepinize saygılar sunuyorum.

2018 yılının Van için bolluk, bereket ve kazanç içinde geçmesini dilerken, kazasız ve belasız bir seçim olmasını diliyorum.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı

Zahir KANDAŞOĞLU

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle