Hoşgeldiniz  

Kandaşoğlu Ben Bu Oyunu Belgelerle Bozacağım..!

Admin | 18 Mart 2018 | Dünya, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler


Admin
erhan65van@hotmail.com

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Vantso) Başkan adayı Zahir Kandaşoğlu düzenlediği Basın toplantısında ‘’Vantso  Başkanı Necdet Takva ve yönetiminin oda üyeleri üzerinde çok ciddi oyunlar oynadığını belirterek İlimizin en gözde odası zan altına alınmıştır’’dedi.

Yerelvanhaber  Merkezi

7 Nisan’da   yapılacak olan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlık  seçimleri kapsamında bir kahvaltı proğramında Basınla bir araya gelen Vantso Başkan adayı Zahir Kandaşoğlu yaptığı konuşmasında Mevcut Başkan Necdet Takva ve yönetiminin koltuğunu sağlama almak için hukuk dışı yollarla oda üyeleri üzerinde büyük oyunlar oynadığını iddia ederek  tutulan Müfettiş denetim raporlarınında  bunu doğruladığını belirtti.

Kandaşoğlu’’07.03.2018 tarihili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporu tarafımıza tebliğ edilerek yapılan hukuk dışı evraklar belgeleriyle elimize ulaşmıştır.Ancak biz bu bilgi ve belgeleri kamuoyuna paylaşmadan önce Vantso Başkanı Necdet Takva’nın 16.03.2018’de düzenlediği Basın toplantısında yaptığı açıklamada söz konusu şikayetlerimizin Müfettiş raporlarında herhangi bir usulsüzlük olmadığını belirtmiştir. Takva’nın yapmış olduğu komik ve ve dayanağı olmayan iddia ve belgeleri çürütmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafında gelen Müfettiş raporlarını sizler aracılığı ile Kamuoyuna paylaşmak istedim .

Takva Müfettiş Raporlarını Hiçe Sayarak Suç İşlemiş

Vantso Başkan adayı Kandaşoğlu’’Bu kadar suç resmi olarak ortadayken  bu kadar usulsüzlük varken Takva’nın bu belgeleri yalanlaması aleni bir suçtur’’diyerek ilgili makamların derhal bu olaya müdahale etmesi gerekir.Müfettiş raporlarında 43 sayfalık Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından  imzalı ‘’usulsüzlük’’var diye raporları şuan elimizde.Hukukçu arkadaşlarımız bu raporları gerekli yargı makamlarına göndermiştir.

Oda Üyelerinin Meslek Grupları Neden Değiştirildi

Kandaşoğlu’’Oda seçimleri kanununa göre seçimlere 6 ay kala meslek gruplarını yerleri değiştirilemez hükmü varken neden hangi kanun ve dayanakla   bu esnaf tüccarların yerleri değiştirilmiştir.

Söz konusu bu değişimlerle alakalı Müfettiş raporlarına göre 131 firmadan 76 üyenin vergi kaydına göre odada olmaları gereken meslek gruplarını yerleri değiştirilmiştir.Ağzımdan çıkan tüm bilgiler harfiyen Müfettiş raporlarına göredir.Bununla ilgili belgeleri zaten elimizde mevcuttur.

Derdimiz Memleket Meselesidir

Bu işlerin çok ciddi boyutlara ulaştığının altını çizen Kandaşoğlu’’Bizim derdimiz Memleket meselesidir.Şeffaf olmalıyız.Nitelikli odamız şuan kirli senaryolarla terz yüz olmuş durumda.Mevcut yönetim her saat başı farklı açıklalar yaparak koltuğunu sağlama almanın peşindeler.Bu tür oyunlar şık değil ,gerçekçi ve hizmet odaklı bir seçim olmasını gayreti peşindeyiz.Tek derdimiz budur.

Mevcut Yönetim 3500 Üyeye Oynamışlar

Örnek olarak müfettişlere sunduğumuz 131 firmadan 76’nın yerleri değiştirilmiştir.Toplamda 5000 üyenin oy kullanacağı bu seçimde Takva 3500 üye üzerinde oymamıştır.Bu haksız ve Kanun dışı yollara son verilmelidir.

Yapılan bu oyunların önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kandaşoğlu’’152 oda üyelerinin sadece 11 üyenin borcunu ödediğini borçlu 141 firmanın da haksız bir şekilde seçime dahil edildiğini söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)ilgili seçim yasasının 8. Maddesine göre her yıl Ocak ayı içerisinde Vergi Dairelerinde temin edilecek vergi mükelleflerinin son durumlarını erdirilmesine ilişkin bilgileri oda tarafında araştırılması zorunludur.Bu Yasaya binaen yapılan usulsüzküklerin 7 Nisan seçimine yetiştirilmesi zorunludur.

Hak ve Hukuk yolunda şeffaf  bir seçim olması temennimizdir  diyen Kandaşoğlu’’Belki de Türkiye’de ilk olan bu çirkin ve hukuksuzluğu belgeleriyle beraber Kamuoyunda gündem yaparak VANTSO’yu  bu karanlık günlerden kurtaracağız’’dedi.

Yerelvanhaber  Merkezi

 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle