Hoşgeldiniz  

İspanya’da Hükümet Düştü

Admin | 01 Haziran 2018 | Dünya, Eğitim, Ekonomi, Foto Galeri, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet, Sağlık, Siyaset, Spor, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler


Admin
erhan65van@hotmail.com

Avrupa Birliği’nin en büyük dört ekonomisinden biri olan İspanya’da hükümet devrildi. Başbakan Mariano Rajoy, ‘yolsuzluk’ suçlamaları ile görevini bıraktı. Rajoy veda konuşmasında, “İspanyollar’a teşekkür ederim” demekle yetindi.

İspanya’da yolsuzluk suçlamaları ile “Mariano Rajoy Hükümeti” düştü. Verilen gensoru kabul edildi, Avrupa Birliği ülkesi karıştı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin başı çektiği suçlamalar hedefine ulaştı, iktidar partisi üyelerinin karıştığı yolsuzluk suçlamaları ile Mariano Rajoy Hükümeti parlamento oylamasını beklemeden “Çekilme” kararı verdi.

YENİ BAŞBAKAN ‘SUÇLAMA SAHİBİ’
Gensoru sonrası hükümet düşmesiyle “yeni başbakan” Sosyalist İşçi Partisi Lideri Pedro Sanchez olurken; ‘kemer sıkma‘ politikalarıyla eleştirilen sabık başbakan ise ‘Göreve başladığında bir enkaz devraldığını, İspanya’yı bulduğundan çok daha iyi durumda bırakmaktan gurur duyduğunu‘ ifade etti.

Mariano Rajoy, İspanya’da hükümet görevine veda ederken, “Oylamada büyük ihtimalle ‘güvensizlik’ çıkacak. Bu da Pedro Sanchez’in ‘yeni başbakan’ olacağı anlamına geliyor. Ülkeme hizmet etmek benim için bir onurdu. Tüm İspanyollar’a teşekkür ederim, iyi şanslar” ifadelerini kullandı.

Sadece 6 aydır başbakanlığı sürdüren Rajoy’un görev süresinde, Katalonya da “bağımsızlık” teşebbüsünde bulunmuştu.

‘EURO BÖLGESİ’ TOPARLANAMIYOR
İtalya hakkında ‘siyasi krizleri‘ atlattı diye düşünülürken; Avrupa Birliği’nin en büyük dört ekonomisinden biri olan İspanya’daki olağan dışı hükümet değişimi ile benzer bir ekonomik kaos yeniden yaşanabilir.

Pedro Sanchez kimdir?
İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE)’nin lideri Pedro Sanchez, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un istifa etmesiyle “başbakanlık” koltuğuna oturdu.

Sosyalist İşçi Partisi’nin genel başkanı ve genel sekreteri olan Pedro Sanchez, bir süredir devam eden ‘yolsuzluk’ iddiaları sonrası istifa eden Rajoy’un yerine başbakan oldu.

Pedro Sánchez Pérez Castejón, 29 Şubat 1972’de Tetuán’ın Madrid mahallesinde doğmuştur. Babası ‘sosyalist’ bir girişimci, annesi ‘sosyal güvenlik’ görevlisidir.

– Pedro Sanchez, Ramiro de Maeztu Enstitüsü’nden mezun oldu.
– Bir süre Estudiantes U-21 Basketbol Takımı’nda oynadı.
– 1995’de mezun olacağı Complutense Üniversitesi’ne 1990’da ekonomi ve işletme bilimleri okumak için kaydoldu.
– 1998 yılında Brüksel Serbest Üniversitesi mezunu oldu, Navarra Üniversitesi’ndeki IESE Business School’da ilk dereceye kadar ‘iş liderliği’ yaptı.
– 2012 yılında iktisatta doktora aldı.

Madrid’te üç dönem milletvekilliği yaparken, aynı zamanda İspanya’da iki yıl kadar da muhalefetin ‘resmi lideri‘ olarak bulundu. İlk seçim süreci ile PSOE Genel Sekreteriseçildi. 2016’da istifa etti. Bir sene sonra 39. PSOE Federal Kongresi’nde “genel sekreterlik” için yeniden aday gösterildi ve oyların yüzde 50+2’si ile seçildi. Pedro Sanchez’in basılı dört de kitabı mevcuttur.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle