İpekyolu'nda Sigarasız Sağlıklı Yaşam Semineri - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

İpekyolu’nda Sigarasız Sağlıklı Yaşam Semineri

Admin | 22 Şubat 2018 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

İpekyolu Belediyesi’nin, sağlıklı nesiller ve bireyler yetiştirmek amacıyla düzenlediği seminerler zincirinin bu haftadaki konusu “Tütün ve İnsan Sağlığı” nı ele aldı.

İpekyolu Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda, İpekyolu Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen ve Berivan Kültür-Sanat Merkezi’nde verilen seminerlerin sekizincisi Dr. Yusuf Keskin ve Hemşire Pınar Çelik tarafından verildi.

Yoğun ilgi ve alaka gören seminerde, tütünün ne denli  zehirli bir bitki olduğu,hangi ortamda işlenirse işlensin zararlı özellikleri içinde barındırdığı vurgulandı.Tütünün diğer uyuşturuculardan sekiz kat daha fazla bağımlılık yaptığına değinilen seminerde, her 8 saniyede bir kişi sigaradan öldüğü belirtildi.

Sigaradaki en tehlikeli maddeleri; nikotin, karbonmonoksit, katran olduğuna ve sigaranın neden olduğu hastalıklar hakkında bilgi verildi. Bu hastalıklar;

-Akciğer-bronş, yemek borusu kanseri gelişiminde riskinin 5-10 kat artması,

-Akciğer gelişiminin bozulması,

-Öksürük, balgam, hırıltılı solunum, nefes darlığı,

-Mide kanseri gelişiminde %20-35 oranında artırıcı etki,

-Pankreas kanseri gelişiminde risk faktörü,

-Kan kanseri, karaciğer, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, rahim ağzı kanserlerine neden olması,

-Bademcik iltihabı, diş çürükleri, diş dökülmesi, sinüzit, burun iltihabı, orta kulak enfeksiyonları, işitme kayıpları, genetik bozukluklar,hipertansiyon,kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklıkları, kalp krizive kalp yetmezliği.

Seminerde ayrıca pasif içicilikle çocukların görmüş olduğu zarar anlatılarak tütünün insan sağlığını nasıl olumsuz etkilediği konularında açıklayıcı bilgiler verildi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle