İpekyolu'nda Gökbilimciler Etkinliği - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

İpekyolu’nda Gökbilimciler Etkinliği

Admin | 05 Ekim 2018 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

İpekyolu Belediyesi eğitim-öğretime verdiği destek projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Yeni eğitim-öğretim yılında her gün farklı bir okula giderek toplamda 110 bin öğrenciye, ayrıca tatil günlerinde de ilçenin farklı noktalarında 40 bin vatandaşlara  olmak üzere toplamda 150 bin kişiye hizmet vermeyi hedeflemektedir.

Projedeki etkinlikle yarım küre şeklinde tasarlanan bir yapının içerisinde özel bir sistem kullanılarak son derece gerçekçi gökyüzü simülasyonları, gökyüzündeki dünyamız, ay ve gezegenlerin güneş etrafındaki konumları ve hareketleri Anaokul, İlkokul, Ortaokul ve Lise çağındaki öğrencilere görsel bir şölenle sunuluyor.

Ayrıca proje ile uzay, takım yıldızlarının görünümleri ve uzayda gerçekleşen olaylar, evrenin büyüklüğü, zaman-mekan kavramları arasındaki ilişkilerin herkese hitap edecek şekilde anlaşılması, bilim hakkındaki soru işaretlerinin önüne geçilmesi hedeflenerek yakın gelecekte ülkemizi temsil edecek çocuklarında  merak uyandırılarak, bilim insanı olma yolundaki ilk adımı atmaları sağlanıyor. Etkinlik kapsamında;

* Yüzyıllar süren gök olayları dakikalar içerisine sığdırılarak izleyicilerine zamanda yolculuk yapabilme imkanı sağlanıyor.

* 360 derece görüntü oluşturulup, izleyicileri bulundukları dünyadan alıp evrenin egzotik gökcisimlerine taşıyarak onlara eşsiz bir macera yaşatılıyor.

* İzleyicilere kattığı astronomi bilgisinin yanısıra çeşitli filmleriyle gösteri yelpazesini genişleterek bilimi ve sanatı eğlenceli hale getiriyor.

* Kubbe şeklindeki tavanına görüntüler yansıtılırken aynı zamanda konunun uzmanı gökbilimciler tarafından canlı olarak sunum yapılarak öğrencilere interaktif, eğitici ve eğlenceli bir deneyim sunuluyor.

İpekyolu Belediyesi, öğrencilerin bilimsel düşünmelerini, yaşayarak öğrenmelerini; deney ve gözlem yeteneklerini geliştirmelerini, neden-sonuç ilişkisi kurmalarını ve problem çözebilme becerilerini geliştirmeyi hedefleyerek eğitim-öğretim sezonu boyunca öğrencilere gökbilimciler etkinliğini ücretsiz olarak sunacaktır.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle