Hoşgeldiniz  

İpekyolu Belediyesi’nden Ölçü Ve Ayar Birimleri Kontrolü

Admin | 17 Ocak 2019 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

İpekyolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, esnaf ve vatandaşlarımızın alışverişlerindeki ölçü ve ayar birimlerini düzenlemek için bir dizi tedbir aldı.

Buna göre: 3516 sayılı ölçüler ve ayar kanunu gereği ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü elektronik (barkotsuz çıktı verebilme özelliği olmayan, herhangi bir cihaza bağlı olmayan) ibreli, mekanik, teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogramlar muayene ve damgalama işlemine tabidir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan teraziler kullanılabilir. İlk muayene damgası bulunmayan ölçü, tartı aletlerinin almak, satmak, kullanmak ve iş yerinde bulundurmak yasaktır. Arızalı ölçü ve tartı aletleri, Belediyemiz Ölçüler ve Ayar Birimi’nden tamir izin formu almadan teraziler tamir ettirilemez. Ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Zabıta Müdürlüğü ölçü ayar memurları dışında hiç kimse tarafından sökülemez, takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçüler ve Ayar Birimi’ne müracaat edilmek zorundadır. Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya aittir. Sabit esnaflar, pazarcı esnafı belediyemize müracaat edebilir.

Bu çerçevede alanın ve satanın haklarını korumak amacıyla 2019 yılı içerisinde periyodik muayene ve kontrollerimiz devam edecektir. Denetimler, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacaktır.

MUAYENE İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

Esnafımız kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerini her iki yılda bir 1 Ocak – 28 Şubat tarihleri arasında Belediyemiz Ölçüler ve Ayar Birimine beyannamesini vermek zorundadır.

Beyannamesi verilecek olan terazilerin cinsi, kapasitesi, seri numarası, markası bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecektir. Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır.

CEZAİ İŞLEMLER Yukarıda belirtilen iş ve işlemleri yapmayan esnaflar hakkında 01 Mart 2019 tarihinden itibaren 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15. Maddesinin ilgili fıkraları gereğince 2019 yılı için 2.600,00 TL para cezası ile birlikte 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun Emre Aykırılık hükümlerine istinaden para cezası uygulanarak ölçü tartı aletlerine el konulup kamu mülkiyetine geçirilecektir.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle