İpekyolu Belediyesi'nden İddialara Yanıt - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

İpekyolu Belediyesi’nden İddialara Yanıt

Admin | 17 Mayıs 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


Hafıziye Mahallesi’nde çok sayıda ağacın kesildiği iddialarına ilişkin İpekyolu Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada, ‘Belediyemiz ile alakalı sosyal medya hesaplarında yapılan söz konusu haberlerin, kurumumuzdan bilgi alınmadan, duyumlar üzerine servis edildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız’ denildi.
İpekyolu Belediyesi, Hafıziye Mahallesi’nde çok sayıda ağaç kesildiğine dair kamuoyuna gerçeklikten uzak yanlış aksettirilen haberlere, istinaden bilgi kirliliğini önlemek ve doğru bilgilendirilme yapılmak üzere aşağıdaki açıklamanın yapılması gereğini duymuştur.
İlçemiz Hafiziye Mahallesi 44 Pafta 298Ada 134 Parsel Nolu arsa belediyemiz tarafından imar yolu çalışmalarının yapılacağı alanda mevcut imar planı uygulandığı takdirde 55-60 adet ağaç kesilmesi söz konusu iken, doğaya ve yeşile olan bağlılığımızdan dolayı eski yapı ile bitişik olan 2 adet ağaç ile çalışma alanı içinde kalan 1 ağaç olmak üzere toplam 3 adet ağacın ekonomik ömrünü doldurmuş, niteliği ve formunu kaybetmiş olmaları nedeniyle, yaşlı ve büyük olmalarından dolayı da nakli mümkün olmadığından sökümü uygun görülmüştür. Bunun dışında 8 adet taşınması mümkün olan ağaç ise taşınarak tekrar doğaya kazandırılmıştır. Yol çalışmalarının tamamlanmasının ardından görselliğe ve iklime uygun sökülen toplamda ekonomik ömrünü tamamlamış 3 ağacın yerine 10’larca ağaç dikilerek yeni peyzaj düzenlemesi yapılacaktır. Mahalle Muhtarı ve sakinlerinin talebi üzerine yeni açılacak yol, Uzun Sokağı Gölbaşı Caddesine bağlayacak olup Maraş Caddesine alternatif olacak ve trafikte ciddi bir rahatlama sağlayacaktır.
Basına ve kamuoyuna aksettirildiği şekilde İpekyolu Belediyesi’nin “doğa katliamı” ve “ağaç katliamı” yaptığı iddiaları, doğru değildir.
Kaldı ki yeşil alanların korunması ve çoğaltılmasının önemini savunan ve bunu her platformda çalışmalarıyla ortaya koyan bir belediye olarak, 2017 yılından bu yana ilçe sınırlarındaki yeşil alan miktarını her geçen yıl arttıran bir anlayışla çalışmalarını sürdüren belediyemiz ile alakalı yapılan söz konusu haberlerin, kurumumuzdan bilgi alınmadan, kulaktan dolma sözlerle servis edildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.
İpekyolu Belediye Başkanlığı

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle