resim
İpekyolu Belediyesinden Geri Dönüşüm Sokağı Hizmeti - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

İpekyolu Belediyesinden Geri Dönüşüm Sokağı Hizmeti

Admin | 29 Kasım 2017 | Dünya, Eğitim, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, İslamiyet, Köşe Yazıları, Manşet, Sağlık, Siyaset, Uncategorized, Video Galeri


Admin
erhan65van@hotmail.com

Van İpekyolu Belediyesi’ne Vaşkan Vekili olarak atandıktan sonra hizmetlerini ardı ardına halkın hizmetine sunan Kaymakam Cemil Öztürk Türkiye’de bir ilk olan ‘’Geri Dönüşüm Sokağı’’ yapılan törenle hizmete açtı.

İpekyolu Belediyesi’nin, geri dönüşümün önemini ve atıl durumdaki bazı malzemelerin birkaç değişiklikle farklı alanlarda kullanılabileceğini göstermek amacıyla tasarladığı ve alanında Türkiye’de bir ilk olan Geri Dönüşüm Sokağı,İpekyolu Kaymakamı ve İpekyolu Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk  beraberindeki ilçe protokolünün katıldığı törenle hizmete açtı.

Törende bir konuşma yapan Başkan Vekili Cemil Öztürk, Türkiye’de bir ilk olan Geri Dönüşüm Sokağı ile bir çevre bilinci oluşturmayı ve farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirterek, Belediyelerin görevinin sadece çöp toplamak değil, toplanan çöpü geri dönüştürmek de olduğunu vurguladı.

Öztürk ,2016’da  göreve geldiklerinde günde 1 ton olan günlük çöp geri dönüşümünü 2017 yılında 15 tona çıkardıklarını belirterek bu rakamı gelecek yıl 30 tona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. İpekyolu Belediyesi’nin aynı zamanda yılda 12 ton atık yağ, 400 kg atık pil toplayıp geri dönüştürdüğünü söyleyen Öztürk 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği göz önüne alındığında konunun öneminin daha iyi anlaşılabileceğinin altını çizdi. Konuşma sonrasında ilçe protokolü ile birlikte sokağın açılışı yapıldı ve katılımcılara sokak hakkında bilgi vererek katılımıları bilgilendirdi.

Sanatsal görselliğe önem veren  Öztürk Geri Dönüşüm Sokağı’nda peyzaj çalışmalarının yanı sıra, çöp alanından toplanan  50.000 kapak kullanılarak; duvarlara kalekim sıvası yapılıp üzerine atık durumundaki pet kapakları, ince su boruları, halatlar uygulandı  ve daha sonra üzerinde  Salvador Dali’nin BELLEĞİN AZMİ, Ahmet Hamdi Bey’in KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ, Vermeer’in İNCİ KÜPELİ KIZ, Leonardo Da Vinci’nin MONA LİSA resim çalışmaları yapıldı.

Ayıca sokakta 72 adet atık durumdaki pet şişelerden saksılar yapılarak dekoratif bir bahçe görüntüsü verilmiş, atık durumdaki halatlar, sokağın ışıklandırılması için avizeler asılmak suretiyle değerlendirilmiş,  ömrünü tamamlamış lastikler boyanarak eğitim ekibi ve boya ekibimiz tarafından çeşitli tasarımlı hayvan figürleri yapılarak sokakta renkli bir görüntü sağlanmıştır.

Bu çalışmaların yanı sıra, İran Çarşısı’nın giriş kısmında bulunan duvardaki kötü görüntü kalekimle kapatılarak saksılar ve lastikler kullanılarak daha güzel bir görüntü elde edilerek bu sokağın esnafına büyük katkılar sağlanmıştır.

Bu çalışma kapsamında 42 adet ömrünü tamamlamış atık lastik boyanarak sokaktaki peyzaj çalışmasında değerlendirilmiş ve sokaktan geçen insanların yararlanması için lastikten lavabo, ayna yapılmıştır. Ek olarak manavlardan çıkan atık kasalar toplanarak kuş evleri, fotoğraf çerçeveleri, damacana saksıları vb objeler yapılarak sokağın çeşitli yerlerine bırakılmıştır.

Ayrıca, Belediyenin  eski çöp bidonları kesilerek oturma grubu ve kitaplık, kütüklerden oturaklar, lastiklerden ve eski kablo makaralarından sehpalar yapılıp sokağa bırakılmıştır. Uygulanan aydınlatma ve diğer peyzaj çalışmalarıyla beraber vatandaşların, özellikle kadınların güvenle kullanabildiği, alışveriş yapabildikleri, insanların gelip fotoğraf çektiği ve ailelerin oturup çay içerek sohbet ettiği bir alana dönüştürülmüştür.

            Esnafın menfaatine yönelik çalışmalar çerçevesinde de; sokağa kapısı açılan Kapalı İran Çarşısının içerisinde, yine geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak 375 adet atık cam konserve kavanozunun içine tasarruflu led  lambalar kullanılarak tavana asılan aydınlatma araçları yapılmıştır. Yıpranmış dükkanlar boyanarak katkıda bulunulmuştur.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle