İpekyolu Belediyesi "RÜYA PROJE'yi Gerçekleştiriyor - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

İpekyolu Belediyesi “RÜYA PROJE’yi Gerçekleştiriyor

Admin | 19 Haziran 2020 | Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


İpekyolu Belediyesi’nin 2020 yılında hayata geçireceği ve bölgenin prestijli projelerden olan “Sahil Bandı Projesi” start alıyor.
Belediye tarafından İpekyolu ilçesi sınırları içerisinde bulunan 2.8 kilometrelik kıyı şeridinde ki yeni sahil bandı projesinin yapımına bu yıl başlanacak. 3 yıl sürecek Sahil Bandı Projesi, Van Gölü’ne dökülen Akköprü Deresi ile Kirman Deresi mevkiine kadar uzanan sahil şeridi üzerinde uygulanacak.
“BÜYÜK PROJE İÇİN AHIR YIKIMLARINA 14 HAZİRAN’DA BAŞLANMIŞTI”
İpekyolu Belediyesi tarafından yapılan denetimler neticesinde Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Koordinasyonunda Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Emin Bilmez başkanlığında toplanan kurul, kentteki ahırların şehir dışına taşınmasına yönelik kararın uygulama safhasına geçilmesini kararlaştırmıştı. Kararın ardından İpekyolu Belediyesi tarafından meclis kararıyla ilçe merkezinde bulunan, doğaya insan sağlığına ve özellikle Van Gölü’ne zarar veren, hem çevre hem de görüntü kirliliği oluşturan 110 ahırın kaldırılmasına yönelik yıkım çalışmaları 14 Haziran’da başlamıştı. Yıkım çalışmaları kapsamında ilk olarak İpekyolu Belediyesi’nin bölgeye hitap edecek olan prestij projelerinden olan 2.8 kilometrelik sahil bandı projesinin başlayacağı yer olan Buzhane Mahallesi’ndeki ahırların yıkımı gerçekleştirilmişti.
“PROJENİN UYGULANMASINDA HERHANGİ BİR ENGEL YOK”
Van Gölü’nün ve Van Kalesi’nin kesiştiği bölgede bulunan 2.8 kilometrelik sahil uzunluğuna sahip alanda hayata geçirilecek olan projeyle ilgili bilgiler veren İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Sinan Aslan, proje alanında daha önce bir çok bölgede arazi işgallerinin olduğunu, yürütülen uzun çalışmalar sonucunda toplam proje uygulama alanı olan 1.4 milyon metrekare arazinin İpekyolu halkına kazandırıldığını ve proje uygulamasında herhangi yasal bir engelin kalmadığını ifade etti.
BAŞKAN ASLAN: “BU PROJE İLİMİZE ÖRNEK OLACAK”
Başkanvekili Aslan, “Hayata geçirilecek sahil bandı projesi için önce Tapu iptal davaları, daha sonra tarihi alanlar ile iç içe yapılacağı için koruma kurulları ve ilgili kurum yetkilileri ile toplantılar düzenleyerek projemizin yasal alt yapısını oluşturduk. Ayrıca görüntü ve koku kirliliği yaratan katı ve sıvı atıkları dereler vasıtasıyla Van Gölüne akıtan tüm ahırları sahilden kaldırıyoruz. Doğası, tarihi, kalesi ve gölü ile ülkemizin en önemli turizm potansiyellerinden birini içinde barındıran ilimize örnek olacak sahil bandı projesi için 2020 yılı başında yapılan fizibilite çalışmalarının ardından ilimizin ve İpekyolu ilçemizin yüz ölçüm olarak en büyük alana sahip sahil bandı çalışmamızın startını veriyoruz.” Dedi.
“İPEKYOLU’NA YAKIŞIR PROJE”
Bu güne kadar herhangi bir çalışmanın yürütülmediği alanda projeyi hayata geçireceklerini aktaran İpekyolu Belediye Başkanvekili Sinan Aslan, projenin yasal altyapısının hazır olduğu bilgisini verdi.
Aslan projeyle ilgili şunları söyledi: “Hayata geçirilecek sahil bandı projesi ailelerin, ilçe sakinlerinin ve ilimiz-ilçemize gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi olacak. Sosyal belediyecilik anlayışı ile ilçemizin tarihi ve kültürel zenginliklerine, doğal güzelliklerine sahip çıkmak istiyoruz. Proje kapsamında tarihi ve doğal güzellikler korunarak, başta ilimizin değerlerini anlatan Akdamar Adası, Van Kalesi, Hüsrev paşa camii gibi tarihi kültürel temaların olduğu ‘Minyatür Van’ adını verdiğimiz nadide bir eserimiz olacak. Yine çocukların çok eğleneceği Kül Kedisi, Pamuk Prenses, Buz Devri temalarının olacağı ‘Masal Diyarı’ çalışmamızı inşa edeceğiz. Kompleks bir alan oluşturmayı planlıyoruz. Bu plan içerisinde o alanda yürüyüş, bisiklet, koşu yolları, iskeleler, oturma dinlenme birimleri, plaj voleybolu sahası, basketbol ve voleybol sahası, mini spor alanı, çocuk oyun alanları, kamelyalar, oturaklar, yel değirmenleri, seyir terasları, seyir iskelesi, piknik alanları, ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları, Van Gölü’ne akan derelerin taş duvarlarının yapılması ve ıslahı ile 500 araçlık otopark, 2.8 kilometrelik sahilde aydınlatma direkleri ile estetik ve çevreci bir aydınlatma gibi sosyal amaçlı düzenlemeler yapacağız. Bu proje ile ilçemizin çehresi değiştirmeyi hedefliyoruz. İlimizin ve İpekyolu halkımızın hizmetine girecek olan projemizin, tüm hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle