Hoşgeldiniz  

İkinci Kıbrıs Projesinde Tatlı Su Sevinci

Admin | 14 Kasım 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+


İkinci Kıbrıs Projesi olan ve Türkiye’de ilk defa yapılan Van Akdamar Adasına verilen talı su sevinci yaşanıyor.
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışma ile tatlı suya kavuşturulan Akdamar Adasında yeşillendirme çalışmalarına başlandı.

Van’ın en önemli turizm değerleri arasında yer alan Akdamar Adasının tatlı su ihtiyacının karşılanması için Van Su ve Kanalizasyon İdaresince (VASKİ) sürdürülen çalışma ile ada kısa bir süre önce tatlı suya kavuştu. Gevaş İlçesindeki Pınarbaşı Mahallesi’nden Akdamar Adası’na Van Gölü zeminine döşenen 4 kilometrelik borularla ulaştırılan tatlı su, adaya ulaşır ulaşmaz hayat vermeye başladı. Adanın her mevsim yeşil kalması ve üzerinde barındırdığı canlıların yaşamını sürdürebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ve Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan yeşillendirme çalışmalarının startı verildi. Bu kapsamda Van’ın da bağlı bulunduğu Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünden bir ekip Van’a gelerek adada ağaçlandırma ile ilgili çalışmalara başladı. Çalışma sonunda ada şartlarına en iyi şekilde uyum sağlayacak ağaçların dikimi yapılacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından da adada peyzaj çalışmaları yürütülecek.

Yapılan projenin detaylarını incelemek için Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Gevaş Kaymakamı İshak Çınar, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ve ilgili daire başkanları ile birlikte adaya giderek incelemelerde bulundular.

Adanın tatlı suya kavuşmasının birçok açıdan önemli olduğuna değinen Vali Zorluoğlu, Akdamar Adasının iklim yapısına uygun ağaçların ekiminin yapılacağını söyledi.

Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyemizin önemli projelerinden biri olan Akdamar Adası bu proje ile tarihinde ilk kez tatlı suya kavuşmuş oldu. Çeşmelerimizden şuan sular akıyor. Bununla birlikte çok güzel bir depo yapıldı. İnşallah çok kısa bir süre sonra adanın birçok noktasına da aynı anda tatlı su götürmüş olacağız” dedi.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti adada ağırladıklarını ifade eden Vali Zorluğlu, adaya gelen ziyaretçilerin artık daha yeşil bir ada ile karşılaşacaklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adaya getirdiğimiz tatlı su ile sadece insanlara değil, bitki ve hayvanlara da can suyu vermiş olacağız. Elazığ’dan gelen Orman Bölge Müdürümüz ile burada nasıl bir ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışması yapabileceğimizi yerinde inceledik. Orman Bölge ve İl Müdürlüğümüz ile Belediyemizin ilgili ekipleri burada teknik düzeyde ortaklaşa çalışacaklar. Burası için en uygun ağaç türleri konusunda fikir geliştirecekler. İnşallah projesini tamamlayıp bu yıl içerisinde Sivil Toplum Örgütlerimizi, gönüllü vatandaşlarımızı da işin içine katarak adada bir ağaçlandırma faaliyeti yapacağız. Yine burada kendi elektrik enerjisini üreten bir güneş enerjisi panel sistemi mevcut. Bu panel sistemini daha da geliştirip güçlendirmeyi düşünüyoruz. Bunu yaptığımızda da İnşallah burada bazı bölgeleri ışıklandırmış olacağız. İlimiz için, memleketimizin turizmi için, hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle