Genç Kanaat Önderi Mehmet Alayı Atlı " Hakkari Kış ve Doğa Turizmiyle Şaha Kalkacaktır" - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Genç Kanaat Önderi Mehmet Alayı Atlı ” Hakkari Kış ve Doğa Turizmiyle Şaha Kalkacaktır”

Admin | 01 Ekim 2020 | Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Hakkari’nin zor coğrafi yapısını avantaja çevirerek sosyal ve ekonomik anlamda kalkınabilmesi için akılcı aynı zamanda güçlü bir siyasi duruşla kış ve doğa turizmleriyle kentin şaha kalkacağını söyleyen ilin genç Kanaat Önderlerinden Sılehi aşireti reisi Mehmet Alayı Atlı şehri tüm sorun ve sıkıntılarını gazetemiz yerelvanhaber’e anlattı.


Bölgede büyük bir saygınlığı olan barış ve kardeşliğe köprü olmuş Hakkari’nin genç kanat önderlerinden Sılehi aşiret reisi Mehmet Alayı Atlı Kış Turizmi, Doğa Turizmi ile ilgili yatırımların ve tesisleşmesinin artması ile inanıyorum ki ilimize ciddi anlamda bir ticari canlılık gelecektir” dedi.

1-) Hakkarili Genç bir kanaat önderi olarak Hakkari’yi biraz anlatabilir misiniz?
Örf adet aşiret ve siyaset bağlamında
Hakkari; Doğusunda İran, güneyinde Irak ülkesi , batısında Şırnak ve Kuzeyinde de Van illeri ile komşu olan, Ülkesine, Yüce Türk milletine, Bayrağına , Devletine sıkı sıkı bağlı olan, bu uğurda her ne kadar haksızca terör olayları ile anılıyor olsa bile, teröre karşı en çok korucu şehidi vermiş, onurlu, şerefli, haysiyetli, yardımsever, misafirperver, saygılı yiğit insanların yaşadığı, yaklaşık olarak 300 bine yakın nüfusa sahip güzide illerimizden biridir. Hakkari geçmişten beri Aşiretlerin yaşadığı ve aşiret yapısından kaynaklı aşiretsel yaşam tarzının hakim oluğu yerlerden biridir. Bundan dolayı da kendine has örf, adet, gelenek ve görenekleri olan bir yerdir. Hakkari’de İki ana aşiret olan Pinyanişiler ve Ertuşiler bulunmaktadır. Bunların dışında da irili ufaklı aşiretlerde varlıklarını hâlâ sürdürüyor. Pinyanişi Ana aşireti altında 12 aşiret, Ertuşi Ana Aşiretinin de altında 12 aşiret bulunmaktadır. Bende Pinyanişi ana aşiretine bağlı bu 12 aşiretten Sılehi aşiretinin kanaat önderlerinden biriyim. Sılehi aşiretimizin merkezi Hakkari Merkeze Bağlı Durankaya Beldesidir. Sılehi Aşiretimizin mensupları Durankaya beldesinin dışında, Hakkari Merkez ve köylerinde, Yüksekova İlçesi ve köylerinde, Başkale ilçesi ve köylerinde ve Van merkezde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bunun dışında da Türkiye’nin bir çok değişik yerlerine de göç eden yaşayan ciddi bir Sılehi’li nüfus bulunmaktadır.
Hakkari’mizde fabrika, sanayi, imalat ve üretim sektörleri olmadığı için, halkın geçim kaynağı daha çok Küçükbaş Hayvancılığı, Sebzecilik, Meyvecilik, Arıcılık, Kilimcilik, Güvenlik Koruculuğu, Devlet memurluğu, Küçük Esnafçılık, Müteahhitlik ve yeni yeni oluşan Madencilik sektörüdür. Bunun dışında sınır komşumuz olan İran ve Irak devletlerine açılan Esendere, Üzümlü, Derecik ve Alan sınır kapılarında yapılan küçük ölçekli sınır ticaretidir. Hakkari nüfus oranına göre ülkemizdeki en genç nüfusa ve en çok işsizliğe sahip bir İl’dir. Bundan dolayı da son yıllarda sürekli göç veren bir İl’dir. Gençlerimizin büyük bir çoğunluğu işsizlikten dolayı, çalışmak için il dışındaki büyük kentlere gidiyor. Bu nedenle Hakkari Üniversitesi kampüsünün inşaatının ve Yüksekova ilçemizde kurulacak Organize Sanayi Sitesi inşaatının bitirilmesi , sınır kapılarımızın uluslararası sınır ticaretine tam kapasite ile açılması, Kış Turizmi, Doğa Turizmi ile ilgili yatırımların ve tesisleşmesinin artması ile inanıyorum ki ilimize ciddi anlamda bir ticari canlılık ve istihdam alanları da oluşacaktır.

2-) Mensubu olduğunuz aşiret ve büyükleri kimlerdir?
Mensubu olduğum Sılehi Aşiretine, geçmişte iki dönem Hakkari Belediye Başkanlığı yapmış Rahmetli Hacı Reşit KESKİN ve Rahmetli Dedem Mehmet Salih ATLI liderlik yapmışlardır. Onlardan sonra Hacı Reşit KESKİN’İN oğlu ve aynı zamanda babasından sonra çeşitli dönemlerde İki dönem Hakkari Belediye Başkanlığı yapmış olan Rahmetli Abdurrahman KESKİN ve Babam Hamit ATLI liderliklerini sürdürmüşlerdir. Bende babamın sağlık sorunlarından dolayı bu görevi yapamadığından, şuanda genç bir kanaat önderi olarak bu sorumluluğu elimden geldiğince adil, tarafsız, barışçıl, yapıcı ve kucaklayıcı bir şekilde yerine getirmeye çalışıyorum.

3-)Size göre Hakkarililier neden birbirlerine bağlı bir halktır?
Hakkari her ne kadar birbirlerine karşıt ve rekabet içinde görünen aşiretlerin olduğu bir il olsa bile, zaman içinde bu aşiretler arasında kız alıp verme neticesinde akrabalıklar oluşmuş ve büyük bir Hakkari Ailesi gibi olmuşlardır. Bundan dolayı zaman içinde karşılıklı sevgi, saygı anlayış ve hoşgörüye dayalı güzel bir atmosfer ve bağlılık oluşmuş. Hakkari’de hangi olay olursa olsun bu bağlılık duygusundan dolayı, büyümeden ve çok daha kötü neticelere varmadan kısa sürede barışla sonuçlandırılır ve buda toplumumuzun barış ve huzur içinde yaşamalarını sağlar.
4-) Hakkarili olup Van ilinde yaşayan Hakkarililer Van’da neden siyaset ve diğer alanlarda kendilerini göstermiyor?
Öncelikle şunu ifade etmem gerekir ki terör olaylarından, Ekonomik nedenlerden yada değişik başka nedenlerden dolayı Van ilimize göç eden, yerleşen,yaşayan ciddi bir Hakkarili nüfus bulunmaktadır.Hakkari’lilerin Van’da neden siyaset ve diğer alanlarda kendilerini göstermiyor konusuna da gelecek olursak, birincisi kendilerini temsil edecek her türlü sorunlarına öncülük edecek, çözüm üretecek ciddi,tarafsız, örgütlü bir yapıdan yoksunlar.ikinciside onlara siyasette, bürokraside, iş dünyasında diyalog sağlayacak, köprü görevi yapacak, onları doğru yerlere kanalize edecek güçlü bir liderliğin olmaması. Öncelikle yasal bir dernek yada vakıf adı altında bir araya gelip örgütlenebilirler. Bu onların Van’da daha çok görünürlüğünü artıracak ve dikkat çekip çeşitli kesimler tarafından muhatap alınmalarını sağlayacaktır. Tabi ki bunu yaparlarken de her türlü radikal, yasadışı, aşırılığa kaçan illegal ideolojik yapılardan uzak ve herkese eşit mesafede olan sivil toplum kuruluşları içinde hareket etmeleri gerek. Hakkarililer Sadece taziyelerde yada düğünlerde bir araya gelmesinler.
5-) Van’da oturan tüm Hakkarililere bir mesajınız var mı?
Yani dernek,siyaset, iş ve birlikte hareket etme konusunda;
Hakkarililer Sadece taziyelerde yada düğünlerde bir araya gelmesinler. Van’da sorunlara siyasete uzak durmasınlar. sonuçta Van’da yaşayan insanlar olarak, Van ilinin her türlü siyasi, ekonomik, sosyal, toplumsal sorunları onları da direk igilendiriyorlar. Van ile ilgili karar mekanizmaları içinde bulunsunlar, fikirlerini düşüncelerini çözüm önerilerini aktif olarak sunsunlar. özellikle yerel hizmetler onları doğrudan ilgilendirdiği için; milletvekillikleri, belediye başkanlıkları, il encümenlikleri ve belediye encümenlikleri gibi görevlere talip olsunlar yer alsınlar. Ülkesine, milletine, bayrağına, devletine bağlı partilerin il ve ilçe yönetimlerinde görev ve sorumluluk alsınlar. Hakkarililer kendi aralarında kaynaşmayı, birlikteliği, beraberliği sağlamak için piknikler, toplantılar, etkinlikler düzenlesinler.
6-)sizin projeleriniz, çalışmalarınız, ilerisi için hedefleriniz nelerdir?
Ben, 2015’te AK Parti Hakkari milletvekili aday adayı, 2017 de Hakkari AK Parti il başkanı aday adayı iken genel merkezimizce seçilen beş aday adayı içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın huzuruna çıktım.2019 yılında tekrar AK Parti Hakkari aday adayı oldum. Uzun zamanda beri ben ve ailem aktif olarak siyasetin içindeyiz. Bundan sonra da ben ve Sılehi aşiretim olarak, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki bu kutlu yolda ve davada bir nefer olarak Ülkemize, Milletimize ve Ak Partimize hizmet etmeye ve ülkemizi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştırmak için bıkmadan usanmadan çalışmak ve partimizi daha da büyüterek başarıdan başarıya koşturacak zaferler kazandırmak.
Kanaat önderi olarak ta, iyi günde de kötü günde de her zaman her konuda aşiretimin ve bölge halkının yanında; şikayet etmeden, yorulmadan, gocunmadan, şımarmadan, kibir yapmadan, tepeden bakmadan mütevazi bir şekilde olmak, Onların dertleri ile dertlenmek ve onların sevinçleri ile de sevinmek. Her türlü sorunlarına koşturmak ve çözüm üretmek. özellikle toplumsal barışa katkıda bulunmak için her türlü husumetlerini Allah’ın izniyle barışla sonuçlandırmak. İşe ihtiyacı olana iş bulmak .Özellikle Aşiretimde terör örgütü tarafından şehit edilen ve bizlere emanet edilen ailelerimizle her zaman yakından ilgilenmek , her türlü sorunlarına çözüm bulmak, maddi ve manevi anlamda sahip çıkmak. kendimi hiçbir zaman aşiretimin bireylerinden üstün görmeden, onlara efendi değil , hizmetkar olma bilinciyle hareket etmek. Düğünlerinde, bayramlarında, taziyelerinde ve buna benzer her türlü etkinliklerinde kardeşlerimle, ailemle beraber her zaman yanlarında olmak. Askere giden, üniversitede okuyan, evlilik yapacak veya maddi durumu iyi olmayan dar gelirli gençlerimize, ailelerimize her zaman maddi ve manevi katkıda bulunmak. Bunların dışında da şimdiye kadar aşiretimin mensupları arasında yada bunların diğer aşiret mensupları arasındaki husumetleri gidermek adına sayısız barış gerçekleştirdim. Bundan sonra da Aşiretim ve toplumsal barış adına bu sorumluluğumu yerine getirmeye çalışmaktır.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle