FİZYOTERAPİST NEBİ ERDAL ENGELİLERİ UNUTMADI VE BİRGÜN ONLAR GİBİ OLDU - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

FİZYOTERAPİST NEBİ ERDAL ENGELİLERİ UNUTMADI VE BİRGÜN ONLAR GİBİ OLDU

Admin | 02 Aralık 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+


3 Aralık Dünya Engeliler günü haftası dolaysıyla fizyoterapist Nebi ERDAL, engelli bireylerin duygularını ve hissettiklerini topluma anlatabilmek adın,a palyaço kıyafeti giyerek farkındalık oluşturdu.

Herhangi bir fiziksel sorunu olmayan Fizyoterapist Nebi ERDAL, gün içerisinde engelli bireyleri daha iyi anlamak ve onlara olan tutumun değişmesine işaret etmek için palyaço kıyafetiyle tekerlekli sandalyede gününün bir kısmını geçirdiğini belirterek şu ifadelerde bulundu: “Van’da bana ait özel bir Fizik Tedavi merkezinde çalışıyorum. Engelli bireylerin yaşam kalitelerini artırmak için onları tedaviye alıyorum.
Ne zaman kendini toplumdan soyutlamış birini görsem oralı oluyorum. Yürümeye çalışan Mesut, dizüstünden her iki bacağını kaybeden Poniela sevdalısı,Bazen koşmaya çalışan Efe, sürünmeye çalışan Muhammed, tedavi sırasında uyuyakalan Salih oluyorum. Tembelliğe alışmış Soner,sahip olduğu ortez ile hayata meydan okuyan Yalçın,hayata sol kroşe atan Zınar, Sağ tarafını unutmuş Tahir amca,sol tarafını sevmeyen Caziye teyze,omurilik kanseriyle savaşan Çilnaz anneyim aslında.Kendini tamamen unutmuş Eymen, koltuk değneklerini atmayı başaran yusufçuk, Umutsuzca bakan Sadık amca, köşede çaresizce oturan Gazi,skolyozlu Recep’im, Yusuf’um. Hayatın tadına yeni yeni varmış Kadir’im, Haktan’ım.
Doktorum ,psikoloğum , öğretmenim, sonra onların o kırık kalbini onarmaya çalışan Mühendisim, Elif’im, Azra bebeğim, her zaman umut vardır diyen Ayda’yım . Dünyaya gözlerini erken açan Serhat ve Ebrar’ım. Anneyim ,babayım ve hepsinin farkındayım.
Yürüyorum, koşuyorum, istediğim her yere gidebiliyorum, herkes gibi mutlu olduğum da sevinebiliyorum ve bütün bu sahip olduklarıma rağmen bu özelliklere sahip olamayan kardeşlerimizin farkındayım. Tekerlekli sandalyem yok, koltuk değneğinde değilim, gözlük falan da takmıyorum, işitme cihazım falan da yok ama onların farkındayım. Lütfen herkes kalbindeki zinciri kırsın ve kafasındaki kelepçeleri açsın. Hep beraber onların farkına varalım.
Böyle bir çalışma yapmamın sebebi ve yahut palyaço kıyafeti giymemin sebebi sağda,solda, kıyıda,köşede, sokağın başında ortasında, caddede,çarşıda her hangi bir yerde engelli bir birey gördüğünüz zaman , palyaço görmüş gibi tebessüm edin.Tuhafmış gibi acıyarak ya da halinize şükür ederek bakmayın. Yanına gidin konuşun,dertleşin,hikayesini dinleyin eminim anlatacak ve anlatmak isteyecek o kadar güzel çok şeyleri var ki .. İşini severek ve hakkıyla yapan tüm fizyoterapistlere saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle