resim
Fevzi Özgökçe’’Belediyenin Tek Bir Kuruşunu Bilerek Zayi Etmedik'' - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Fevzi Özgökçe’’Belediyenin Tek Bir Kuruşunu Bilerek Zayi Etmedik”

Admin | 03 Mayıs 2019 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Tuşba Belediyesi eski Başkanı Doç.Dr. Fevzi Özgökçe görevde bulunduğum süre zarfında bütçemize hiçbir şekilde haram bulaştırmadık’’dedi.

Tuşba Belediyesi’nde 2014-2019 döneminde belediyenin her kuruşu bizim için  Beytülmâl’dır. Bilerek tek bir kuruşunu dahi zayi etmeden, gereksiz yere hiçbir harcama yapılmamıştır.

Özgökçe’’Sosyal elediyecilik anlayışı çerçevesinde Tuşba Belediyesi 2014-2019 yılları arasında, çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara, risk guruplara, engellilere, Şehit ve Gazi aileleri ve yakınlarına, bilim, sanat, spor alanında yapılan etkinlikleri yapan ve katılanlara yönelik çeşitli sosyal hizmetlerde bulunurken bu guruplara programlar çerçevesinde tüm Belediyelerde olduğu gibi 5393 sayılı Belediye Kanunlarına ve mevzuatlara uygun olarak programlar çerçevesinde yemek ve Van Kahvaltısı ikramında bulunmuştur.

Ayrıca Belediye yönetimi yaygın eğitim organizasyonları, bilimsel kongreler, sempozyumlar, paneller ve eğitim söyleşileri ve bu programları sunan davetliler ile katılımcılara sosyal hizmetlerde bulunabilmektedir. Belediyeler özellikle dezavantajlı gruplara ve bu durumdakilerin eğitim, sosyal entegrasyon programlarında benzer sosyal hizmetleri sunma yetkisine sahiptir.

5393 sayılı Belediye Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun pek çok maddesinde, sosyal Belediyeciliğe kanuni altyapı oluşturabilecek hükümler bulunmaktadır. Her iki kanun, Belediyelere sosyal hizmet ve sosyal yardım konusunda yetki vermektedir. 5393 sayılı Belediye Kanununun 60. Maddesinin aşağıdaki fıkralarında da Belediyenin özel programları sunan ve katılanlara ikram edilen yemek ve Van kahvaltısı  dar gelirli, yoksul, muhtaç ve kimsesizler ile engellilere yapılacak sosyal hizmet ve yardımlar kapsamında,  Temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderleri kapsamında, m) Yurt içi ve yurt dışı kamu ve özel kesim ile sivil toplum örgütleriyle birlikte yapılan ortak hizmetler ve proje giderleri kapsamında ve n) Sosyo-kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinlikler için yapılan giderler kapsamında yapılan programlarda direk olarak halka sunulmuştur. Karalama amaçlı art niyetlilerin vurguladığı şekliyle bu kahvaltılar ne Belediye Başkanlığına nede Belediye Çalışanlarına verilmemiştir.

Gerçekleştirilen örnek projelerle Van’ın yükselen değeri olan Tuşba Belediyesi, 2014-2019 yılları arasında borçsuz olarak ve devir teslimde yeni göreve gelen Başkana 5 Milyon TL hesapta artı para ile teslim etti. 2014-2019 yılları arasında Van’da gönül belediyeciliğin en iyi örneğini gösteren Tuşba belediyesi kıt imkanlara rağmen hayata geçirdiği mega projelere rağmen borçsuz, harçsız bir belediye devretti. Bugüne kadar yapılmayan ve her yapılan proje ilk ve tek olan yüzlerce kalıcı eseri kente kazandırıp, şeffaf ve hesap verilebilirlik bir yönetimle ‘borçsuz belediye’ dönemini Van’da ilk başlatan Tuşba Belediyesi her daim halka karşı şeffaf, hesap verilebilirlik bir yönetim sergiledi. Bu amaçla da 2014-2019 yılları arasında yapmış oldukları harcamaları kalem kalem bütün gelir ve giderlerini hem Televizyon, Radyo, tüm sosyal medya hesaplarında hem de Belediyenin dijital Bilbordlarında tüm halk ile 1 Ocak- 30 Marttarihleri arasında paylaştı. 2014-2019 yılları arasındaki birim birim yapmış oldukları bütün çalışmaları gerek Belediye denetim komisyonları, gerek Sayıştay, gerekse de İçişleri Bakanlığından gelen bütün müfettişler Tuşba Belediyesinin bütün faaliyetlerinin mevzuata uygun ve yasal çerçevede olduğunu raporları ile tespit etmişlerdir. Bu raporları isteyen kurumdan talep edebilir.

Türkiye’de birçok Belediye bu aralar devir aldıkları borçlardan dolayı personel maaşı dahi ödeyemediklerini, hatta en temel rutin hizmetleri dahi yapamadıkları dile getirmektedirler. Sıfırdan kurulan Tuşba Belediyesinde 5 yıllık süre zarfında çalışanların tek bir kuruş alacağı olmadığı gibi, esnafa, firmalara, kamu kurum ve kuruluşlarına, vergi, sigorta, SGK, emanetler ve teminatlar, fonlar ve diğer kamu idareleri veya başka ad altında tek kuruş borcu yoktur. Ne bir araç ve gereci, ne bir santimetre yerlerinde ne bir icra, ne bir haciz, ne de ipotek uygulanmamıştır. 2014 yılında sıfırdan kurulan Tuşba Belediyesi 5 yıl boyunca tek kuruş kira

ödemediği gibi, kurduğu pek çok yeni tesisten de şu anda düzenli kira geliri almaktadır. Her şeyden önemlisi 5 yıllık süreçte genel bütçenin yüzde 65’ini yatırımlara, yüzde 35’ini isediğer tüm cari giderlere ayıran Tuşba Belediyesi bütçenin %65’ini direkt olarak vatandaşlarına, vefalı ve kadirşinas halkına ve Tuşba’ya yatırım olarak kazandırdı.

5 yıllık görev süresince Başkan ve Birim müdürleri periyodik olarak basın ve yayın yolu ile her daim şeffaf ve hesap verebilirliği kendilerine şiar bilerek hareket etmiştir. Tuşba Belediyesine bu süre zarfında Belediyenin tüm hesaplarını, her yıl en az 40 iş günlük süreçlerde Belediye Meclis üyelerinden ve ihtiyaç durumunda bağımsız muhasebeciler ile teknik elemanlardan destek alarak denetim komisyonlarının tüm raporlarında tüm faaliyetlerin kanun ve mevzuata uygun olarak gerçekleştiğini rapor etmişlerdir. Bu denetim raporların tümü İdari ve Mali Hizmetler Müdürlüğünde bulunmaktadır. Ayrıca gerek Sayıştay ve gerekse de İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından rutin olarak 5 yıllık süreçte incelenmiş ve bu 5 yıllık görev süresince kanuna aykırı en ufak bir kayıt ve tek kuruş dahi zimmet hiçbir çalışana çıkmamıştır.

Tuşba Belediyesi, gerek düzenlediği programlar ve gerekse sponsor olduğu ulusal ve uluslararası etkinlikler için 2015 yılında 18 bin 607, 2016 yılında 27 bin 349, 2017 yılında 50 bin 808, 2018 yılında 38 bin975 ve 209 yılının ilk 3 aylık kısmında da 4 bin794 TL olmak üzere 5 yıllık görev süresince toplam 140 bin 533 TL’lik harcama yapmıştır.163 bin civarında nüfuslu ilçede yaklaşık 30 bin öğrencisi olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesini bünyesinde barındıran bir ilçede, nerdeyse haftada bir iki ulusal veya uluslararası konferans, panel ve seminer, çalıştay ve eğitim kursları gerçekleştirilmektedir. İlde, ilçede ve il dışında konuklar ile Van’ın ve Tuşba’nın tanıtımına katkıda bulunmak üzere Televizyoncular, Radyocular, Fotoğrafçılar, Gazeteciler ve diğer pek çok konuklar ile binlerce sosyal, kültürel, bilimsel, sportif etkinlik düzenlenmiştir. Bu denli büyük etkinliklere ev sahipliği yapan Tuşba Belediyesi toplam olarak beş yıl içinde 140 bin 533 TL harcamayı mevzuata uygun olarak halkına bu harcamaları yapmıştır. Şefaf, saydam ve hesap verirliği konusunda Türkiye’de örnek bir belediyecilik sergileyen Tuşba Belediyesinde hiçbir şey bulamayan art niyetlilerin yukarıda beyan edilen programlar kapsamında halkına mevzuat dahilinde sunduğu Kahvaltıyı gündeme getirmesi ise ayrıca manidardır.

Tuşba Belediyesi, kurum içi ve dışı yazışmalarının bilgisayar ortamında yapılmasında büyük kolaylık sağlayan ve işlem süresini hızlandıran Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne (EBYS) geçiş yapan Türkiye’deki bin 397 belediye arasında ilk üçe girdi. 1 Ocak 2017 tarihinde EBYS sisteminin kullanımı ilgili olarak üst yönetici ve personel eğitimlerini tamamlayarak uygulamaya geçen Tuşba Belediyesi, zaman ve iş yükünün yanı sıra kağıt ve kırtasiye malzemesinde de yüzde 70 civarında tasarruf sağladı. Türkiye’de e-devlet ve e-belediyeciliğe ilk geçen Belediyelerden olan ve tüm birimleri ile tamamen EBYS ve İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açılan tüm elektronik uygulamalarını kullanmaktadır. Tuşba Belediyesinde tüm iş ve işlemleri stratejik plan doğrultusunda, tüm faaliyetler ve eylemler denk bütçe çerçevesinde ve şefaf olarak gerçekleştirilmiş olup tüm hesapları kayıt altındadır ve isteyen herkese her vakit açıktır.

30 Ağustos İlkokulu 3. Sınıf Öğretmeni Tuğba AÇIKGÖZ “Enerji Kahramanları sosyal sorumluluk projesi kapsamında okulumuzu ziyaret ederek enerji tasarrufu gibi önemli bir konuda öğrencilerimizi bilgilendiren VEDAŞ ailesine teşekkür ederim.” diye konuştu.

Eğitim sonunda öğrencilere kitap ve çeşitli eğitim materyali hediye edilirken, eğitime katılan öğrencilere enerji kahramanı rozeti takıldı.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle