ESOB’tan Dil Kursu - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

ESOB’tan Dil Kursu

Admin | 07 Mart 2019 | Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) “Bir Lisan Bir İnsan” projesinin açılışı, Vali Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla yapılan törenle gerçekleştirildi.
 

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, açılış konuşmasını DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray yaptı.
 

        Projenin kentin turizmine çok büyük katkı sunacağını belirten Genel Sekreter Güray, ilk etapta 100- 150 kursiyerin İngilizce ve Farsça öğreneceğini ifade etti.
 

        Daha sonra kürsüye çıkan ESOB Başkanı İsa Berge, İran’dan Van’a ciddi anlamda turistin geldiğini belirterek, “Esnaf ve sanatkarımızın daha kolay iletişim kurabilmesi için projemizi hayata geçiriyoruz. İç turizm kadar dış turizm de önemlidir. İran, Van’ın olmazsa olmazıdır. Projemizle, finans, ulaşım, giyim, gıda, bilişim, eğlence ve kültür sanat alanlarında giderek büyüyen Van’ımıza hizmet veren esnafımızı dil konusunda donanımlı hale getirmek istiyoruz” dedi.
 

        Programda konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, Van’a gelen turistin ekonomik anlamda çok kaliteli olduğunu ifade ederek, özellikle İran’la yakalanan turizm ve ticari potansiyelin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
 

        Van’ın ticaret ve turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Vali Bilmez, “Maalesef bölgemizde bugüne kadar yaşanan olaylar bunu hep ikinci plana itti. Ama ipin ucunu Van esnafı, Van halkı yakaladı. Şu anda  Türkiye’de ekonomik anlamda en kaliteli turistin geldiği yer Van. Van’a gelen turist Van’da eğleniyor, alış veriş yapıyor, ticaret yapıyor, şehrimizin ekonomisine ciddi anlamda katkı sunuyor” dedi.
 

        Gelen turistlerin beklentilerine cevap vermenin önemli olduğunu anlatan Vali Bilmez, ”Onların beklentilerini karşılayacak, tutum, davranış içinde olup onlara uygun ortamlar sunmak zorundayız. Misafir bize uymayacak. Biz misafire uyacağız. Misafire bulduğunu değil, umduğunu taktim etmek zorundayız. Misafirimizle ilk olarak iyi bir iletişim kurmalıyız. Bundan dolayı “Bir Lisan Bir İnsan” projesi çok anlamlıdır. Projeye katkı sunan kurumları ve kursa katılan Vanlıları tebrik ediyorum. Çok yoğun bir İranlı turistin geleceği döneme giriyoruz. İranlılara istedikleri ortamı hazırlayacağız. İstedikleri malı biz üretip onlara sunacağız. Kentimize sahip çıkacağız. Kim bu kentte bir taş üstüne taş koyuyorsa, rengi, dili, dini, ideolojisi, mezhebi, aşireti ne olursa olsun bizim için değerlidir. Kim bu kentte yaşayana zarar veriyorsa, bizim ona dur dememiz lazım.  İran ile yakaladığımız bu turizm ticari potansiyeli geliştirelim. Bu fırsatı iyi değerlendirelim. Gelecek turistlere misafirperverliğimizi gösterelim” şeklinde konuştu.
 

        Vali Bilmez ve beraberindekiler, daha sonra proje kapsamında kursların verileceği sınıfları da gezdi.


        Açılış programına; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, STK temsilcileri ve  vatandaşlar da katıldı.  

Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle