resim
Erken Fark Et, Sen Kazan! - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Erken Fark Et, Sen Kazan!

Admin | 24 Temmuz 2019 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

Motosikletli Kadın Gülçin Söğüt’ ten “Kanser Farkındalık Turu” Erken Fark Et, Sen Kazan, Sloganıyla Yola Çıktı.

Dünya turuna çıkarak 55 ülkede motosikletiyle 70 bin kilometre yol kateden, mola vermek için geldiği İstanbul’da yakalandığı meme kanserini yenen Gülçin Söğüt, kansere karşı farkındalık oluşturmak üzere 13 il gezerek Van’a geldi.

Van İl Sağlık Müdürlüğünü de ziyarete bulunan Gülçin Söğüt, İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Mahmut Sünnetçioğlu ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, tarafında karşılandı.

Ziyaret kapsamında konuşan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Müdürlüğümüze bağlı Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM), Sağlıklı Hayat, Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde Tüm taramalar ücretsiz olarak yapılmaktadır. Erken teşhisin önemine vurgu yaparak, faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sünnetçioğlu, Bizlerde Müdürlük olarak çeşitli kapsamlarda çalışmalar yürütmekteyiz Kanserde Erken Teşhis her zaman hayat kurtarır. Böylelikle ne kadar çok hastaya ulaşırsak erken hayat kurtarmış olacağız dedi.

Gülçin Söğüt, İl Sağlık Müdürlüğünden ayrılarak İpekyolu İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezini ve Ketem Birimlerini ziyaret etti Söğüt’çü, Kanser çalışmaları hakkında, Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM birim sorumlu Uz. Dr. Yusuf Keskin’den bilgi alarak Sağlıklı Hayat Merkezine gelen hastalarla bir araya gelerek sohbet etti.

“Erken Farket Sen Kazan” sloganıyla Türkiye’yi gezdiklerini belirten Gülçin SÖĞÜT “ şimdiye kadar 13 il gezdik. Buradan Van’a geldik bir sonraki durağımız Kars olacak eşimle beraber yola çıktık meme kanserine karşı farkındalık yaratmak Ziyaret ettiğimiz illerde insanlarla diyalog kuruyoruz. Daha çok köy ve kasabalarda kalmaya çalıştık. Kadınlarla sohbet ederek onlara kanser çeşitlerini anlatmaya çalıştık.” dedi.

Yollarda kanser hastası birçok kişiyle görüştüğünü aktaran Söğüt, kanserin korkulacak bir şey olmadığını, istendiği takdirde üstesinden gelinebileceğini hastalara anlattıklarını belirtti.

Gülçin Söğüt, erken tedavinin önemli olduğunu ve bu konuda kadınların vakit kaybetmeden kontrole gitmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019