Erçek'te Flamingo Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Erçek’te Flamingo Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Admin | 03 Ekim 2018 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

 

Van Erçek Gölü 8. Flamingo Festivali, merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Erçek Mahallesi’nde yapıldı. Sahilde oluşturulan gözlem alanında vatandaşlar flamingo ve çok sayıda kuş türünü dürbünlerle izleme fırsatı bulurken, gözlem sonrası Erçek meydanında yapılan etkinlikler göz kamaştırdı.

Festivalle ilgili gazetecilere konuşan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Erçek Gölü’nün Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden biri olduğunu söyledi. Türkiye’de yaklaşık 453 kuş türünün olduğunu ve bunlardan 232 türünün Erçek Gölü’nde görüldüğünü ifade eden Belediye Başkan Vekili Öztürk, “Erçek’teyiz, Erçek Gölü’ndeyiz. Erçek Gölü aynı zamanda kuş cenneti demektir. Aynı zamanda doğa harikası, flamingolara ev sahipliği yapan göl demektir. Bildiğiniz gibi Türkiye’de 453’e yakın kuş türü var. Bu kuş türünün 232’sini Erçek Gölü’nde görme imkanımız var. Dolayısıyla bugünde sabahın erken saatlerinde Erçek’te 8’incisini düzenlediğimiz festivaldeyiz. Flamingoların, allı turnaların görsel şovunu görmeye geldik. Şu anda burada flamingoların görsel şovunu idrak ediyoruz. Van Valiliği, İpekyolu Kaymakamlığı ve belediyesi olarak etkinliklerimiz bundan sonrada devam edecektir. Buradaki amacımız, kuş cennetini tüm Van’a, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak, göstermek, farkındalık oluşturmaktır. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Festival Karagündüz Mahallesi’nde yapılan kahvaltının ardından, Erçek Mahallesi Alayı Gülten meydanı’nda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik sonrası kürsüye çıkan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Adızel ise, Erçek Gölü’ndeki kuş popülasyonu hakkında bilgi verdi. Erçek Gölü’nün çok önemli kuş bilim alanı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Adızel, “Bizim tespit ettiğimiz 232 kuş türü yaşıyor. Amacımız burada bir farkındalık oluşturmak. Asıl hedefimiz bu canlıları korumaktı, ama böyle bir turizm etkinliğiyle birleşince harika bir şey ortaya çıktı. Ben bunun devamını diliyorum. Burası ‘kuş cenneti’ diye anılmaya değer bir yer. Önümüzdeki festivallerde Erçek Gölü’nü kuş cenneti olarak anılmasını isterim” diye konuştu.

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da, acı ve gözyaşlarının yerini güzel etkinliklere bıraktığını belirterek, “Bu güzel fırsatları heba etmemek adına, önümüzdeki yerel yönetimlerde bunu iyi bilmemiz lazımdır. Biri imar ediyor,

öbürü yıkıyor. Biri inşa ederken, öbürü bombalıyor. Biri sevgi diyor, öbürü kin ve nefret diyor. Biri kardeşlik diyor, öbürü düşmanlık diyor. Bu hainlere hiçbir zaman fırsat vermememiz lazım. Birlik ve berberliğimiz adına bu güzel etkinliklerin devamı için organizasyonu yapan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Programa AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, il ve ilçe protokolü ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Erçek Alayı Gülten Meydanı’nda yapılan festival etkinlileri çerçevesinde, sergiler, çocuklar için şişme oyun parkları, Gökbilimciler etkinliği, bir çok zevk ve beğeniye hitap eden çeşitli stantlar yer aldı.

Yapılan konuşmaların ardından, Trokya Anadolu Kartalları ve Kafkas Dans Gösterisi sahne alarak, vatandaşlara eğlenceli anlar yaşattı.

Ardından Van Oturma Gecesi Grubu misafirlere yöresel türkülerimizin doyumsuz tadını yaşattı.

Hemen akabinde Erçek Yaşam Merkezi’nde 2 aylık eğitimin ardından sahneye çıkan kursiyerlerimiz festivalimizin neşe kaynağı oldular.

Ardından İpekyolu Belediyesi Engelsiz Müzik Grubu’nun özel gereksinimli kursiyerlerinin müzik şöleni dinleyicileri adeta büyüledi.

Neşe ve eğlencenin doruğa çıktığı anlar ise festivalin son anları oldu. Ses sanatçısı Ünal Zorer’in sahne aldığı anlarda misafirler Zorer’in şarkılarına eşlik etmekle kalmayıp, çektikleri halaylar ve danslarla festival alanındaki eğlenceyi zirveye taşıdılar.

Ayrıca festival kapsamında katılımcılara, ayran aşı, yemek ve aşure ikramlarında da bulunuldu.

Festival plaket ve ödül töreni son buldu.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle