Edremit Yaylalarında Koyun Kırpma Mevsimi - Yerel Van Haber » Yerel Van Haber Son Dakika Van Haberleri
Hoşgeldiniz  

Edremit Yaylalarında Koyun Kırpma Mevsimi

Admin | 31 Mayıs 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

İlimizin ve bölgemizin başlıca geçim kaynaklarından olan hayvancılıkta küçük baş hayvanlar için kabuk değiştirme zamanı.


İlkbahar mevsimi bite dursun yazın başladığı bugünlerde yaylalarda koyunların kırpma ve yünlerini tazeleme işlemi devam ediyor.

Söz konusu koyunların bir taraftan yeşil çimlerde oylatıldığı bir taraftan yünlerinin kırpıldığı Van’ın Edremit ilçesinin yukarı yaylalarında geçimlerini hayvancılıkla sürdüren bir aileye konuk olduk.

Gazetemize konuşan çoban Şevket Şarban ” Biz kendimizi bildik bileli hayvancılıkla meşgul oluyoruz. Yaz mevsiminin gelmesiyle, arkadaşım İbrahim Berge ile birlikte Ailece bu güzelim yaylalara hayvanlarımızı getirip hem otlamaları hemde dinlemelerini sağlıyoruz. Bu arada koyunların yünlerini kırparak onların daha güzel bir görünüme kavuşmalarını sağlıyoruz. Umarım bu yıl bizim açımızdan hayvanlarımız hem sağlıklı olur hem de etinden, sütünden ve yününden dolayı bereketli olur. Bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı Size de ayrıca teşekkür ederiz ” dedi.

Bizlerde yün kırpma işlemi ardından küçük kuzular ile fotoğraf çektirip çobanların yanından ayrıldık.

Haber Röportaj
Ercan Ulutaş

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle