Hoşgeldiniz  

Edremit Meclisinden Sahil İşgaline Son Verilmesi Kararı

Admin | 17 Ekim 2019 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Yerel Haberler A- A+

       Van’ın Edremit Belediye Meclisi, Vangölü sahilinde özel veya resmi kurumlar başta olmak üzere sahildeki tüm işgallerin kaldırılması yönünde oy birliği ile karar aldı.

       Edremit Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında bir çok gündem maddesi görüşülürken, bir çoğu da oy birliği ile karara bağlandı. Edremit Belediye Başkanı İsmail Say başkanlığında yapılan meclis toplantısında Vangölü sahil şeridinde yapılan işgallerin kaldırılarak, kıyıların halka açtırılması görüşmelerine geçildi. İmar Komisyonu’nun meclise sunduğu özel ya da resmî kurumlara ait sahil kıyısını kapatıp işgal eden tüm unsurların kaldırılmasına ilişkin gündem maddesi ile ilgili komisyon raporu okunurken, sahil şeridindeki tüm işgallerle ilgili 3621 Sayılı Kıyı Kanunu kapsamında görüşlere başvuruldu. Edremit Belediyesinin 18 Sayılı Meclis Kararı ile 1/1000 uygulama imar planı kapsamında 3621 Sayılı Kıyı Kanunu kapsamındaki amaç kısmında yer alan, deniz, tabi ve suni göl, akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeridinin doğal ve kültürel özelliklerini gözetleyerek koruma ve toplum yararlanmasına açık, kamu yararına kullanma esaslarını tespit etmek amacı ile düzenlendiği belirtildi. Sahil şeritlerine ait düzenlemeleri ve bu yerlerden kamu yararına, yararlanma imar ve şartlarına ait esasları kapsadığı dile getirildi.

       3621 Sayılı Kıyı Kanunu’nda yer alan maddeler doğrultusunda kıyıların herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açılıp, kıyı sahil şeritlerinden yararlanmada önceliğin kamu yararı olması maddeleri gözetilerek kıyıda bulunan ve halkın kullanıma kapalı olan alanların kamu yararı gözetilerek halkın kullanımına açıklaması konusunda fikir birliğine varıldı.

       Görüşmelerin ardından İmar Komisyonunun sunmuş olduğu raporun oylamasına geçildi. Meclis üyeleri özel ya da resmî kurumlara ait sahil kıyısını kapatıp işgal eden tüm unsurların kaldırılması ile ilgili gündem maddesini oy birliği ile kabul ederek karara bağladı. 

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2020
Reklamı Gizle