Hoşgeldiniz  

Dünyaya Demokrasi Mesajı

Admin | 25 Haziran 2018 | Dünya, Foto Galeri, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Uncategorized, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+

Seçimlere rekor katılımı vurgulayan Erdoğan, “Hiç kimsenin kendi başarısızlığını gizlemek için seçim sistemine ve sonuçlarına gölge düşürerek ülkemiz demokrasisinin bu büyük gücüne zarar vermeyeceğini ümit ediyorum” dedi. Seçimlere rekor katılımın dünyaya bir mesaj olduğuna işaret eden Erdoğan, kendi ülkelerindeki seçimlerde yüzde 50’yi bulmayan katılım oranlarıyla demokrasi havarisi kesilerek, Türkiye’ye hâlâ şaşı bakanları da bu sonuçları çok iyi okumaya davet etti.

GAYEMİZ ÜLKEMİZİN 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMASI

“Artık seçim döneminde yaşanan tartışmaları, gerginlikleri, kırgınlıkları geride bırakıp ülkemizin geleceğine yoğunlaşma zamanıdır” ifadelerini kullanan Erdoğan, Türkiye’nin her alanda daha da ileriye gitmesi için mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı. Erdoğan, “Gayemiz bu dönemde ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır” diyerek, “Geçtiğimiz 16 yılda vesayet güçleriyle cuntalarla, darbecilerle siyasi-ekonomik tetikçilerle yaptığımız mücadelelerle ülkemizi demokraside ve ekonomide getirdiğimiz yerden geriye gidiş, asla söz konusu olmayacaktr” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte her ne sebeple olursa olsun ötekileştirilmiş vatandaşlarımz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olarak demokrasiden ekonomiye tüm imkânlardan sonuna kadar istifade etmeye devam edecektir” şeklinde konuştu. “Bu ülkede hiç kimsenin kökeninden, inancından, kıyafetinden, hayat biçiminden veya başka herhangi bir farklılığından dolayı horlanmasına, haklarının kısıtlanmasına, özgürlük alanının daraltılmasına asla izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Milletimizin bize verdiği ülkeyi yönetme emanetini, namusumuz bilip canımzdan önde tutarak mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Erdoğan, “Ülkemizi daha da güçlendirmek, zenginleştirmek ve ortaya çıkan refahı milletimizin tüm fertlerine adil şekilde paylaştrmak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanarak, “Vesayetin, darbecilerin, siyasi-ekonomik tetikçilerin, sokak çetelerinin, terör örgütlerinin pençesinden kurtardığımız Türkiye’yi, dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri haline getirmeden bize durmak, dinlenmek nefeslenmek yok” şeklinde konuştu.

Türkiye, dün tarihinin en önemli seçimine gitti. Dünyanın dikkat kesildiği Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde 59 milyon 354 bin 840 seçmen oy kullandı. CHP’nin adayı Muharrem İnce, İP lideri Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu’nun ikinci tur hayali kâbusa dönüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 64 ilde, Muharrem İnce 8 ilde birinci oldu, PKK’nın adayı Selahattin Demirtaş ise Doğu illerinin 9’unda birinci oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi zaferinde 23 büyükşehirde gördüğü destek oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da yüzde 50, Ankara’da yüzde 53.2, Konya’da yüzde 73 oy aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde yüzde 53’ü aşarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 1. Başkanı oldu. Erdoğan’ın zaferi ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Türkiye üzerinde hesabı olan ne kadar emperyalist varsa hepsinin planını bozdu.

KABUL ET MUHARREM CHP’nin adayı Muharrem İnce ise yüzde 30’a ulaşarak beklentilerin üzerinde bir oy aldı. İnce de “Çıkmışsın yenilmiş” diye eleştirdiği Kemal Kılıçdaroğlu gibi, Erdoğan karşısında yenilgiyi tattı. İnce, seçim hezimetini kabul etmek yerine, seçimi tüm ayrıntıları Türkiye’ye taşıyan Anadolu Ajansı’nı hedef gösterdi. Diğer yandan Muharrem İnce’nin Kemal Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP’ye yüzde 8 fark atması, önümüzdeki günlerde CHP’deki taht kavgasının yolunu açtı.

AKŞENER’İN BALONU PATLADI

FETÖ’nün parlattığı, İngiliz medyasının cilaladığı Meral Akşener, büyük hayal kırıklığı oldu. Kapıyı yüzde 16’dan açan Akşener yüzde 7.46 ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde PKK terör örgütü iltisaklı Selahattin Demirtaş’ın bile gerisinde kaldı. Ayrıca Akşener, milletvekili de seçilemeyerek siyasette koltuk elde edemedi.

İLK ARAYAN BAHÇELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik eden ilk isim Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Cumhur İttifakı’ndaki diğer ortak BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutladı.

DÜNYA LİDERLERİNDEN TEBRİK

Dünya liderleri de kutlama için sıraya girdi. Filistin Lideri Mahmud Abbas ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev ve Sudan Devlet Başkanı Beşir; Başkan Erdoğan’ı tebrik etti.

CHP ÇİRKEFLEŞTİ

Sayımların başladığı ilk dakikalarda AA ve YSK ile ilgili provokatif mesajlar veren CHP Grup Başkanvekili Bülent Tezcan, seçim sonuçlarıyla ilgili skandal açıklamalar yaptı. Tezcan, seçimin ikinci tura kaldığı yalanını söyleyerek, “Birileri erken düğün yapmaya başladı. Kimse erkenden gelin güvey olmasın. Seçim ikinci tura kalmıştır. Rakamlar böyle söylüyor” diye konuştu.

BAE’DEN İNCE’YE DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurtdışında da büyük bir oy oranını yakaladı. Erdoğan, yurtdışında yüzde 59 oy oranına ulaşırken, Muharrem İnce yüzde 25.5’te kaldı. İnce’nin liderliği elde ettiği ülkelerin başında FETÖ’nün ana üssü ABD geldi. İnce, Türkiye düşmanı BAE’de yüzde 72 oy aldı

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Yerelvanhaber.com Zey-R Bilişim Tarafından Desteklenmektedir 2019
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle